Nuda się nie uda

Marcin Jakimowicz

GN 44/2019 |

publikacja 31.10.2019 00:00

Zaproś ich do szkoły, a zobaczysz, jak ciekawa może być katecheza. Programy „Katecheza 2.0” i „Znajdź pomysł na siebie” mają jedno założenie: przez świadectwo i język hip-hopu wybudzić młodych z letargu.

Jak zainteresować młodzież treściami religijnymi? Urszula Rogólska /Foto Gość Jak zainteresować młodzież treściami religijnymi?

Przyznajmy bez bicia: punkt wyjścia nie jest sielankowy. Wyniki badań CBOS i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii czarno na białym wykazują spadek religijności młodych ludzi, coraz rzadziej deklarujących wiarę. Okazuje się również, że w szkolnych katechezach uczestniczy o 23 proc. mniej młodych ludzi niż przed ośmiu laty (to 70 proc. uczniów), a niemal 30 proc. z nich uważa, że lekcje religii są nudne.

Świadectwo! Niekoniecznie z paskiem

W jaki sposób sprawić, by katechezy przestały być czasem mniej lub bardziej dyskretnego ziewania lub chwilą intensywnego przygotowywania się do klasówki z fizyki czy matmy? Jak obudzić na kilkadziesiąt minut pokolenie, które kurczowo ściska w dłoniach smartfony, a na wszelkie próby zagadania na temat duchowości odpowiada jednym konkretnym: „OK, ale jak to działa?”.

Nuda się nie uda   Mat. prasowe Bartek Krakowiak

Te pytania zadali sobie autorzy programu „Katecheza 2.0”, łączącego głoszenie Dobrej Nowiny z poruszającymi opowieściami świadków. Wielokrotnie przekonałem się, że można nie przyjąć teoretycznej katolickiej nowomowy czy z wypisaną na twarzy dewizą „Grunt to bunt” kontestować prawdy wiary, które trzeba wykuć do najbliższego sprawdzianu, ale nie można nie ustosunkować się do konkretnego świadectwa życia. Wobec takiego doświadczenia nie da się przejść „mimo”.

Wypłyń Na Głębię KATECHEZA 2.0 - Bartek Krakowiak (film promo)


Ksiądz nie może rapować?

Nowy program „Katecheza 2.0”, który rusza w pierwszych dniach listopada, będzie działał na dwóch płaszczyznach: przy parafii (spotkania, muzyka hip-hop i świadectwa) oraz w szkołach (klasa zobaczy profesjonalnie przygotowane filmy, a katecheta dostanie gotowy scenariusz spotkania). Fundacja „Wypłyń na głębię”, pomysłodawca projektu, po odpowiednim przygotowaniu i konsultacjach z wybranymi kuriami w całej Polsce lada moment startuje z projektem.

W program jako ambasador włączył się ks. Jakub Bartczak (łączna liczba wyświetleń jego utworów na YouTubie wynosi ponad 13 milionów). „Wkurzają mnie tytuły: »Rapujący ksiądz«. Brzmi to jak »Pies, który jeździł koleją« czy »Gadająca papuga«. Co to, ksiądz nie może rapować?” – opowiadał mi przed laty. „Siedziałem całe życie w hip-hopie. To był mój język, nie musiałem się go uczyć. Zawsze byłem trochę outsiderem”.

W akcję włączył się również Bartek Krakowiak: 24-latek, który mimo bardzo trudnej przeszłości dzieli się swym doświadczeniem spotkania Bożej miłości. Jest znanym blogerem i autorem książki „Z buta do Maryi”. Bartek niebawem ruszy w ramach projektu na spotkania do parafii i szkół w całej Polsce, gdzie będzie się dzielił swoją drogą dojścia do Boga. Opowiada o niej z błyskiem w oku.

Nuda się nie uda   Mat. prasowe Bartek Krakowiak

W wyświetlanych w szkołach filmach wystąpi m.in. dynamiczna podlaska ekipa Wyrwani z Niewoli (Jacek i Piotrek od niemal dekady jeżdżą po kraju, prowadząc zajęcia profilaktyczne i dając świadectwo wiary. Łączna liczba wyświetleń na YouTubie? Prawie 10 milionów. Do tego 100 tys. znajomych na dwu facebookowych profilach). „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus/ ku wolności z diabelskiego ucisku” – to najważniejszy komunikat, jaki głoszą.

Szczegóły projektu, który uzyskał patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej, można znaleźć na stronie: www.katechezadwazero.pl.

– Pierwszy rok traktujemy jako rozgrzewkę. Zaczynamy od VII klasy, czyli od wieku, kiedy młodzież zaczyna się przygotowywać do bierzmowania. To ostatni dzwonek, by zasiać ziarno w ich sercach – opowiada inicjator projektu, prezes fundacji „Wypłyń na głębię” Piotr Szwędrowski. – Ponieważ młodzi postrzegają często Biblię i Kościół jako relikt przeszłości, który nie jest w stanie odmienić ich życia, chcemy pokazać im, że z Bogiem można „żyć na pełnej petardzie”. Ponieważ to hip-hop jest wciąż jednym z głównych czynników, które chwytają za serca młodych, do udziału w programie zaprosiliśmy najpopularniejszych rapujących muzyków chrześcijańskich. Utwory z ich udziałem obejrzano na YouTubie ponad 70 milionów razy! To pokazuje skalę zjawiska. Przed rokiem prowadzący projekt odwiedzili niemal 200 szkół i ośrodków penitencjarnych.

Teraz można ich zaprosić do parafii lub szkoły, by wsparli swoim doświadczeniem proces przygotowywania się do bierzmowania. Druga płaszczyzna „Katechezy 2.0” to przygotowane na szkolne katechezy filmy. Do ich stworzenia zaprosiliśmy profesjonalne ekipy, które na co dzień tworzą hip-hopowe teledyski, a ścieżkę dźwiękową opracowuje m.in. „Zdolny” –producent i kompozytor (utwory z jego udziałem obejrzano na YouTubie ponad 50 milionów razy).

Nuda się nie uda   Mat. prasowe Kacper KACU

Rusz się!

Podobne założenia ma projekt „Znajdź pomysł na siebie”: cykl ciekawych spotkań profilaktycznych pomagających zarówno młodzieży, jak i wychowawcom poszerzać wiedzę na temat przeciwdziałania przyczynom przestępczości.

– Chcemy pokazać, że młody człowiek może znaleźć w swoim życiu szczęście, zbudować silne i zdrowe relacje oraz aktywnie przeżyć życie ze świadomością swoich pasji i talentów – opowiadają organizatorzy ze stowarzyszenia Muza Dei.

Każde spotkanie trwa 90 minut, czyli dwie godziny lekcyjne, w trakcie których prowadzący wraz z młodzieżą próbują (często w lekki, żartobliwy sposób) odpowiedzieć na pytanie, gdzie warto dziś szukać szacunku, miłości i akceptacji. Młodzi wezmą udział w skeczach, konkursach, prezentacjach i zostaną zaproszeni do spróbowania swych sił w beatboxie (na scenie będzie mistrz tego gatunku Pryk i ekipa z Full Power Spirit). Równolegle z zajęciami dla młodzieży odbywać się będą konferencje dla wychowawców i nauczycieli. Poprowadzone przez specjalistów i praktyków zajęcia mają charakter warsztatów. Tematy? Czyny karalne dzieci i młodzieży (zapobieganie, reagowanie, praca wychowawcza i terapeutyczna) oraz bezpieczeństwo w korzystaniu z internetu.

– Spotkania są skonstruowane w taki sposób, by zaktywizować wszystkich uczestników i zachęcić ich do aktywnego przeżywania młodości. Ukierunkowany na realizację przesłania „Stop przemocy” program podparty jest świadectwami życia artystów, zawiera elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej – opowiadają organizatorzy.

Swym doświadczeniem dzielić się będą pedagodzy, wychowawcy i ludzie od lat pracujący z młodzieżą: Łukasz Iżyk, Tomasz Bilicki, Andrzej Koc, Tomasz Gubała oraz Jacek Wrona. Ambasadorami projektu zostali m.in.: Mateusz Banaszkiewicz z popularnego Kabaretu Młodych Panów, Marta Januszewska, Dominika Chorosińska, Olga Szomańska, Maciej Gnyszka, Agnieszka Cudzich i Andrzej Sobczyk.

– Ponieważ wyniki przeprowadzonych przez nas ankiet pokazują, że język hip-hopowej kultury, tak bliskiej młodym ludziom, może być bardzo dobrym, zrozumiałym nośnikiem trudnych i wymagających treści, zaprosiliśmy do szkół Full Power Spirit – zespół, który od 2001 roku jest jedną z najprężniej działających i najczęściej koncertujących ekip polskiej sceny chrześcijańskiej – opowiadają organizatorzy.

To strzał w dziesiątkę. Trudno przegadać Mirka Kirczuka, lidera ekipy z Białej Podlaskiej. Z błyskiem w oku, prawdziwą pasją i prędkością karabinu maszynowego opowiada i rapuje o Dobrej Nowinie. Program „Znajdź pomysł na siebie” dofinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie: znajdzpomyslnasiebie.org.•

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.