Wietnamscy biskupi wprowadzają program dla młodzieży

VATICANNEWS.VA |

dodane 21.10.2019 18:25

Wprowadzenie trzyletniego programu duszpasterskiego dla młodzieży zapowiedzieli podczas spotkania episkopatu wietnamscy biskupi. „Młodość jest darem, który należy wykorzystać z wdzięcznością, a nie zmarnować go. Chcemy w tym młodym ludziom pomagać” – napisali w oświadczeniu.

Wietnamscy biskupi wprowadzają program dla młodzieży Roman Koszowski /Foto Gość Sanktuarium La Vang, Wietnam. Zdjęcie archiwalne

W ramach trzyletniego programu zorganizowane zostaną diecezjalne dni młodzieży w Niedzielę Palmową. Odbędzie się także ogólnonarodowe święto młodych na jego zakończenie. W ramach zaplanowanych działań młodzież będzie miała dostęp do pomocy zarówno duchowej jak i psychologicznej. Uczestnicy otrzymają „Youcat”, czyli katechizm dla młodzieży oraz „Docat”, przystępny wykład nauki społecznej Kościoła. Będą także spotkania poświęcone adhortacji apostolskiej Papieża Franciszka skierowanej do młodzieży „Christus Vivit”.

Program rozpocznie się w 2020 roku i obejmie wszystkie wietnamskie diecezje. Biskupi jako główny cel stawiają sobie pomoc młodzieży w uniknięciu najgorszych życiowych pokus. „Wiemy, że indywidualizm i konsumizm często popycha ich w zgubnym kierunku, w stronę narkotyków, alkoholu, aborcji, wolnych związków, przemocy i braku współczucia dla innych osób. Chcemy towarzyszyć im w odkrywaniu pełni życia i unikania życiowych zakrętów” – wyjaśnili biskupi.

Zapewnili, że program nie będzie pomysłem jedynie biskupów, ale pragną w jego tworzenie włączyć samą młodzież. „Chcemy ich słuchać i pracować razem z nimi po to, aby udało się objąć programem całościowy rozwój młodych ludzi, w ich dojrzewaniu do życia rodzinnego, ale także społecznego oraz we wspólnocie Kościoła” –napisali hierarchowie.

Plany te zostały ogłoszone podczas spotkania w Hajfongu, gdzie zebrali się wszyscy wietnamscy hierarchowie oraz bp. Marek Zalewski, reprezentant Stolicy Apostolskiej oraz emerytowany kardynał Peter Nguyen Van Nhon z Hanoi.