Amazońska Droga Krzyżowa

VATICANNEWS.VA |

dodane 19.10.2019 21:00

Wspominano na niej wszystkich, którzy zginęli w obronie praw ludności tubylczej do jej ziemi i zasobów.

Amazońska Droga Krzyżowa pixabay

Dziś przerwa w obradach synodu przed ostatnim tygodniem zgromadzenia. Po ogłoszeniu wczoraj sprawozdań z obrad w małych grupach wybrana przez ojców synodalnych i Papieża komisja podjęła już pracę nad przygotowaniem dokumentu końcowego synodu.

Przypomniano, że już od stu lat Amazonia jest przedmiotem bezwzględnej polityki wydobywczej. Najpierw wywożono stamtąd kauczuk dla przemysłu oponiarskiego, a miejscowych Indian traktowano jak niewolniczą siłę roboczą. Od 50 laty wydobywa się tam ropę naftową. Dziś z Amazonii wywozi się cenne gatunki drewna, minerały, ryby i żółwie.

Jak podkreśla uczestniczący w Drodze Krzyżowej kard. Pedro Barreto, Amazonia to egzystencjalne i geograficzne peryferie świata. Dzięki synodowi dostały się jednak do Rzymu, który stanowi centrum chrześcijaństwa.

Idziemy z Chrystusem po Drodze Krzyżowej, towarzyszymy Chrystusowi, który jest obecny w tych naszych braciach. Idziemy z nimi po tej Drodze Krzyżowej z bólem i cierpieniem, ale także z nadzieją. Chrystus jest z nami. On nam towarzyszy. Chrystus cierpi w naszych braciach. Dlatego dziękujemy Bogu, bo przeżywamy Jego zmartwychwstanie, radość Ewangelii.

Tagi: