Polscy kardynałowie u św. Franciszka z Asyżu

Magdalena Dobrzyniak

dodane 04.10.2019 19:00

Kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz przybyli do grobu Biedaczyny wraz z pielgrzymką Włochów.

Polscy kardynałowie u św. Franciszka z Asyżu dk. Andrea Nardotto Kard. Stanisław Dziwisz modli się w kaplicy grobu św. Franciszka z Asyżu.

Św. Franciszek z Asyżu jest patronem Italii i w dniu jego święta odbywa się narodowa pielgrzymka, podczas której Włosi powierzają jego opiece swój kraj. Modlą się także w intencji papieża Franciszka.

- Dołączyliśmy do tej pielgrzymki, by u św. Franciszka modlić się za papieża, ale także w intencji drogiego nam kard. Franciszka Macharskiego, który żył duchowością Biedaczyny z Asyżu i gorliwie go naśladował - powiedział przebywający we Włoszech kard. Stanisław Dziwisz.

Polscy kardynałowie u św. Franciszka z Asyżu   dk. Andrea Nardotto Kard. Kazimierz Nycz był wieloletnim współpracownikiem kard. Macharskiego jako biskup pomocniczy w Krakowie. Kard. Stanisław Dziwisz - jego następcą na stolicy św. Stanisława.

Pielgrzymka do Asyżu jest wędrówką do źródeł Ewangelii, ponieważ - jak napisali włoscy biskupi w orędziu skierowanym do wszystkich wspólnot - "Franciszek jest ikoną Chrystusa i sługą Kościoła".  "Pielgrzymka jest piękną okazją i prostym zobowiązaniem. Franciszek był błogosławieństwem dla swego czasu i na zawsze, już od 800 lat, jest błogosławieństwem dla Kościoła i dla ludzi pragnących pokoju i dobra" - podkreślili.

Polscy kardynałowie u św. Franciszka z Asyżu   dk. Andrea Nardotto Msza św. w bazylice św. Franciszka z Asyżu.

Do Asyżu w dniu swojego patrona przybyły tysiące pielgrzymów z Włoch. Mszę św. celebrowało kilkuset kapłanów i kilkudziesięciu biskupów. Przewodniczył jej arcybiskup Florencji kard. Giuseppe Betori.

Jutro polscy hierarchowie wezmą udział w szóstym konsystorzu zwołanym przez papieża Franciszka.