Filipińscy biskupi podejrzani o spiskowanie przeciw prezydentowi

KAI |

dodane 10.09.2019 18:02

Biskupi zdecydowanie odrzucili oskarżenie, jakoby mieli uczestniczyć w sprzysiężeniu mającym odsunąć od władzy prezydenta Rodrigo Duterte.

 Filipińscy biskupi podejrzani o spiskowanie przeciw prezydentowi The World FactBook 2009; Washington DC; CIA, 2009 Filipiny

Czterej biskupi z Filipin w liście pasterskim bronią się przed oskarżeniem o podburzanie mas. „Odmówiliśmy udzielania wywiadów, nie uczestniczyliśmy w żadnym wiecu, wybraliśmy modlitwę” – głosi list opublikowany na internetowej stronie Konferencji Biskupów Filipin. „Modlitwa jest naszą najlepszą bronią przeciwko złu”, napisali biskupi podkreślając, że swoją modlitwą obejmują zarówno oskarżycieli jak i prokuratorów, którzy „powinni się trzymać z dala od księcia kłamstw”.

Biskupi zdecydowanie odrzucili oskarżenie, jakoby mieli uczestniczyć w sprzysiężeniu mającym odsunąć od władzy prezydenta Rodrigo Duterte. Uważani są za krytyków prowadzonej przez Duterte wojny z handlarzami narkotyków. Czterej oskarżeni o „destabilizację” biskupi, to: były przewodniczący Konferencji Biskupów, abp Socrates Villegas (58 lat), jej wiceprzewodniczący, bp Paplo Virgilio David (60), bp Honesto Ongtioco (70) oraz emerytowany biskup Bischof Teodoro Bacani (79).

Przed wyborami parlamentarnymi w maju zatrzymany ostatnio Peter “Bikoy” Joemel Advincula w internetowym nagraniu wideo określił tych czterech biskupów oraz kilku czołowych obrońców praw człowieka i krytycznych dziennikarzy jako spiskujących przeciwko Duterte.

Według szacunków obrońców praw człowieka, od objęcia władzy przez Duterte w 2016 roku, policja i szwadrony śmierci zamordowali ok. 30 tys. osób. Diecezja Kalookan, której ordynariuszem jest bp David, jest jednym z „gorących punktów” wojny narkotykowej w regionie Manili.