Spotkali Zmartwychwstałego

Agnieszka Olipra

publikacja 29.07.2019 21:44

Skauci Króla z Kudowy-Zdroju wraz z innymi sześcioma szczepami zakończyli letni obóz w Kurnędzu.

Spotkanie z Marią Magdaleną i aniołami podczas biegu patrolowego. Archiwum szczepu nr 5 Spotkanie z Marią Magdaleną i aniołami podczas biegu patrolowego.

Motywem przewodnim zgrupowania były słowa św. Marii Magdaleny „Widziałam Pana i to mi powiedział” (J 20,18). Każdego dnia skauci mogli przyjrzeć się innemu spotkaniu Jezusa zmartwychwstałego: z Marią Magdaleną, ze św. Piotrem, z uczniami idącymi do Emaus, ze św. Tomaszem czy z uczniami w Wieczerniku – tak aż do wniebowstąpienia. Całość zakończyło zesłanie Ducha Świętego.

– Poranne studium słowa, czyli spotkanie z Pismem Świętym, wprowadzało w tematykę dnia. Późniejsze aktywności nawiązywały do rozważanego fragmentu. Skauci brali udział m.in. w warsztatach z listonoszem. Mieli zaprojektować znaczki nawiązujące do zmartwychwstania. Uzupełniali dzienniczek postanowień, które wypływały z danego spotkania z Jezusem. Dla przykładu scena z Marią Magdaleną zachęciła młodych do dbałości o przestrzeń modlitwy, aby móc usłyszeć Boży głos – mówił Jarosław Komorowski, komendant szczepu nr 5.

Podczas warsztatów dotyczących obrony życia analizowali dokumenty Kościoła mówiące o godności życia ludzkiego. Wielu rozpoczęło duchową adopcją dziecka poczętego i otrzymało zapinkę stópek oraz Jasia, model 10-tygodniowego dziecka, które przekazało Bractwo Małych Stópek.

- Każdy wchodzący w okres dojrzewania powinien usłyszeć to, co my o relacjach między dziewczyną i chłopakiem, o różnicach między nami i o Bożym pomyśle na małżeństwo i rodzinę – stwierdził 15-letni Józek.

Podsumowaniem pracy duchowej podczas obozu był bieg patrolowy. Kilkunastoosobowe grupy na przestrzeni 6 km spotkały ewangelicznych bohaterów. Byli aniołowie przy pustym grobie, pierwszy świadek Zmartwychwstałego, Kleofas, Piotr… Skauci ucztowali w Emaus i jedli rybę nad jeziorem. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć prawdy wiary. Przejście zakończyła modlitwa do Ducha Świętego o lepsze życie Jego darami. Skauci opuścili Kurnędz z pamiątkowymi naszywkami ze zmartwychwstałym Jezusem, które będą nosili do kolejnego letniego zgrupowania.

Obóz nad Pilicą, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, trwał 20 do 28 lipca. W wydarzeniu wzięli udział skauci z Gliwic, Białegostoku, Świerklańcu, Wrocławia i Tarnowa – łącznie 140 dzieci i młodzieży oraz 30 instruktorów.