Tydzień św. Krzysztofa

PAP |

dodane 19.07.2019 13:58

W niedzielę rozpoczną się obchody 20. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

Bez samochodu misjonrz daleko się nie przemieści Strona miva.pl Bez samochodu misjonrz daleko się nie przemieści

Obchody potrwają do 28 lipca - poinformował PAP dyrektor MIVA Polska Jerzy Kraśnicki. Dodał, że w tym czasie MIVA Polska za wstawiennictwem św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżnych- będziemy się modlić za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże.

"Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel" - podkreślił ks. Kraśnicki.

Zaznaczył też, że materiały, które zostały wysłane do wszystkich parafii w całej Polsce, zwracając jednocześnie z apelem o zamieszenie plakatu oraz informacji o akcji w na stronach internetowych, portalach, prasie, radiu i telewizji.

MIVA Polska jest organizacją działającą na rzecz pozyskiwania misyjnych środków transportu. Motto MIVA brzmi: Obviam Christo, czyli Niesiemy Chrystusa na ziemi, na wodzie, w powietrzu.

Celem działania MIVA Polska jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu oraz ujednolicenie różnych działań w tym zakresie na terenie kraju. Zajmuje się również promocją dzieła misyjnego pracy polskich misjonarzy, a także wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach propagując model kierowcy - chrześcijanina. Prowadzi współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami w realizacji swoich zadań.

MIVA Polska powstała w 2000 roku - w roku Wielkiego Jubileuszu i działa jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Misjonarze polscy pracujący w ponad 90 krajach świata (przeważnie Trzeciego Świata) potrzebują naszej pomocy w zakupie różnych środków transportu: samochodów (terenowych), motocykli, rowerów, łodzi, silników do łodzi, traktorów a nawet zwierząt pociągowych.

"Odpowiednie, sprawne i bezpieczne środki transportu są bardzo ważne w pracy misjonarzy, bo pomagają w: docieraniu do odległych kościołów i kaplic i prowadzeniu regularnej pracy duszpasterskiej w wielu oddalonych od siebie i trudno dostępnych miejscach; transporcie chorych i potrzebujących pomocy; niesieniu pomocy charytatywnej i medycznej; budowach kaplic, kościołów, przedszkoli i szkół; ratowaniu ludzi w czasie klęsk żywiołowych czy wojny" - zaznaczył ks. Kraśnicki.

Pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie misyjnych środków transportu MIVA Polska organizuje co roku poprzez Akcję św. Krzysztof. Akcja św. Krzysztof jest to apel MIVA do kierowców i użytkowników pojazdów mechanicznych, aby w duchu wdzięczności Panu Bogu za bezpieczne podróże złożyli 1 grosz za 1 kilometr jazdy bez wypadku na środki transportu dla misjonarzy. Akcja jest prowadzona w Tygodniu św. Krzysztofa (w przedostatnią lub ostatnią niedzielę lipca), z okazji wspomnienia św. Krzysztofa patrona kierowców i podróżujących.