Kard. Sandri: przywożę wspomnienie ogromnej wierności

VATICANNEWS.VA |

dodane 27.06.2019 19:57

Przywożę wspomnienie ogromnej wierności, pobożności i miłości do Ojca Świętego wszystkich wspólnot wschodnich, jakie odwiedziłem – stwierdził kard. Leonardo Sandri po 10. dniowej wizycie w Stanach Zjednoczonych.

Kard. Sandri: przywożę wspomnienie ogromnej wierności Roman Koszowski /Foto Gość Choć żyją w trudnym kontekście diaspory, z dala od swoich ojczyzn oraz doświadczają wielkiej wolności, która może nieść ze sobą pokusę podziałów, to jednak żyją głęboko swą duchowością, zachowując tradycję właściwą dla każdej wspólnoty

Prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich podkreślił, że wszystkie te wspólnoty są bardzo żywe i dynamiczne. Dodał, że choć żyją w trudnym kontekście diaspory, z dala od swoich ojczyzn oraz doświadczają wielkiej wolności, która może nieść ze sobą pokusę podziałów, to jednak żyją głęboko swą duchowością, zachowując tradycję właściwą dla każdej wspólnoty. Z uznaniem wskazał także na bardzo dobrą współpracę z Kościołem łacińskim.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego hierarcha odniósł się także do zbliżającej się wizyty biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego:

“Będzie to oficjalna i publiczna okazja do wyrażenia pełnej i całkowitej jedności z Następcą św. Piotra – podkreślił kard. Sandri. - Aby jak najlepiej przygotować tę wizytę, obecnie studiujemy otrzymane dokumenty, a później, poprzez nasze uczestnictwo, będziemy chcieli wyrazić nasz wielki szacunek i bliskość z ukraińskim Kościołem greckokatolickim, który po przejściu okresu wielkich zawirowań, prześladowań i męczeństwa, może w nowym kontekście w wolny sposób wypełniać swoją misję w jedności z innymi Kościołami, szukając ciągle większego dobra dla jedności Kościoła w prawdzie i łasce Chrystusa.”