Francja: 126 nowych kapłanów

VATICANNEWS.VA |

dodane 25.06.2019 19:26

Kościół we Francji ma w tym roku 126 neoprezbiterów. Liczba święconych kapłanów od kilkunastu lat utrzymuje się na tym samym, niskim poziomie. W ubiegłym roku nowo wyświęconych księży było 125.

Francja: 126 nowych kapłanów Agata Bruchwald /Foto Gość Francja: 126 nowych kapłanów. Charyzmatycy, tradycyjni, zakonnicy

78 neoprezbiterów to księża diecezjalni. 18 należy do dwóch wspólnot, których kapłani posługują w diecezjach. Są to wspólnoty Emmanuel i św. Marcina. Pierwsza wywodzi się z doświadczenia charyzmatycznego, a druga jest utożsamiana z tradycyjnym stylem duszpasterstwa. Natomiast 30 nowych francuskich kapłanów to zakonnicy.

Kościół we Francji przedstawił również raport na temat swoich finansów. Z dorocznej zbiórki na potrzeby duszpasterskie uzyskano 254 mln euro. Suma ta utrzymuje się od kilku lat mniej więcej na tym samym poziomie. Od 2013 r. zmniejszyła się natomiast o 9 proc. liczba darczyńców. Ci, którzy nadal łożą na utrzymanie Kościoła są jednak bardziej hojni. Średni dar wzrósł w tym okresie o 14 proc. Wzrosły też ofiary składane przy okazji sakramentów, czy pogrzebu.

Podano też informacje o uposażeniu kapłanów. Na swe utrzymanie otrzymują 974 euro miesięcznie, czyli o ponad 200 euro mniej niż pensja minimalna i ponad dwa razy mniej niż średnie wynagrodzenie we Francji.