Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

Łukasz Czechyra

dodane 12.06.2019 17:00

Podczas uroczystości w WSD MW "Hosianum" w Olsztynie świętowano m.in. 50. rocznicę święceń biskupich bp. Juliana Wojtkowskiego.

Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów Łukasz Czechyra /Foto Gość Bp Wojtkowski święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku, a sakrę biskupią otrzymał w 1969 roku.

Spotkanie księży z archidiecezji warmińskiej miało trzy wymiary. Pierwszym z nich była modlitwa o świętość kapłanów. Świętowano również kapłańskie jubileusze, w tym 50. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Wojtkowskiego. Okazją do spotkania było również zakończenie remontu kościoła seminaryjnego oraz poświęcenie nowego ołtarza.

- W dniu modlitw o uświęcenie kapłanów wracamy do spraw fundamentalnych. Przypominamy sobie bardzo podstawowe punkty odniesienia - że kapłan jest z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony, że nasze życie musi być przeżywane w służbie Bogu i ludowi Bożemu. Musimy sobie przypomnieć zasadnicze motywy naszego działania, czyli dobro duchowe ludu Bożego - tłumaczy abp Józef Górzyński.

- Mamy przykład kapłana, w którym - jak w lustrze - możemy widzieć to, o czym czytamy nawet w najwznioślejszych tekstach mówiących o kapłaństwie. Wiemy, że przykłady i ideały są trudne do naśladowania, ale sam fakt, że takie życie - pełne oddania Bogu i ludziom - jest możliwe, jest dla nas niezwykle istotny i budujący - mówił metropolita o jubileuszu bp. Juliana.

Dostojny jubilat wygłosił homilię podczas Mszy św. - Przepraszamy dziś Boga za grzechy popełnione w całym życiu kapłańskim myślą, mową i opuszczeniem. Zwłaszcza za te ostatnie, na które sumienie jest mniej wrażliwe. Są one trudniejsze do dostrzeżenia, gdy Bóg dał więcej siły, aniżeli kapłan w swoim życiu wykorzystał. W tej Eucharystii błagamy Boga, aby ten piękny kościół seminaryjny był zawsze pełen młodych, powołanych do kapłaństwa - mówił bp Julian.

Na zakończenie Mszy św. życzenia bp. Julianowi złożyli bp Janusz Ostrowski (w imieniu prezbiterium warmińskiego), a także ks. dr Marek Żmudziński, dziekan Wydziału Teologii, oraz przedstawiciele Hosianum, na czele z ks. dr. Hubertem Trykiem, rektorem warmińskiego seminarium. Jubilat otrzymał również księgę pamiątkową, przygotowaną przez ks. dr. Andrzeja Kopiczkę.


Więcej o uroczystościach w WSD MW "Hosianum" w "Posłańcu Warmińskim" nr 24/2019 na 16 czerwca.