“Kuchnia” Kościoła

Joanna M. Kociszewska

dodane 14.05.2019 15:16

Warto przeczytać, jeśli ktoś jest ciekawy “kuchni” Kościoła.

“Kuchnia” Kościoła gaudium.pl Michał Białkowski: “Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej “Gaudium”

Tytuł “Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965” nie brzmi zachęcająco. Praca Michała Białkowskiego może też odstraszać objętością: to ponad siedemset stron tekstu. Warto jednak się nie przestraszyć, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje Sobór Watykański II i (lub) działania Kościoła w Polsce w okresie PRL. Mamy w ręku rzecz unikalną.

Pierwsza część publikacji to przystępnie opisany sam Sobór. Dalej: obszerny opis stosunku Kościoła w Polsce do Soboru i omówienie poszczególnych tematów, którymi się zajmowano. W końcu sam smak: protokoły z zebrań ojców soborowych.

O czym rozmawiano? Jak układano prace? W jaki sposób próbowano informować o Soborze w Polsce. Z kim biskupi się spotykali, jakie nawiązywali kontakty? W końcu: jak reagowali na bieżące sprawy polskie, w tym działania władz PRL?

Warto przeczytać, jeśli ktoś jest ciekawy “kuchni” Kościoła.

 

Michał Białkowski: “Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej “Gaudium”