Ponadczasowy święty

Paulina Sterkowiec

publikacja 11.03.2019 11:18

Tarnów: Do 13 marca w klasztorze oo. bernardynów będą relikwie św. Bernardyna ze Sieny.

Bp Salaterski błogosławi relikwiami św. Bernardyna ze Sieny Paulina Sterkowiec Bp Salaterski błogosławi relikwiami św. Bernardyna ze Sieny

Relikwie, które przybyły z Włoch, zostały powitane w tarnowskim konwencie franciszkanów 9 marca podczas Mszy św., której przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

Homilie wygłosił o. Bolesław Opaliński OFM. - Święty Bernardyn żył na przełomie XIV i XV wieku. Młodość świętego była bardzo trudna, wcześnie zmarli jego rodzice, a później ciocia, co spowodowało, że przeniósł się do Sieny. Tu studiował prawo. W trakcie nauki w roku 1400 wybuchła w Sienie zaraza. Bernardyn opiekował się chorymi, a kied sam zachorował, kilka miesięcy walczył o życie. Po wyzdrowieniu postanowił całkowicie oddać się Bogu. Wstąpił do zakonu franciszkańskiego, w którym zasłynął jako wybitny kaznodzieja. Większość życia spędził na wędrownych rekolekcjach, odwiedził około 130 miast włoskich, gdzie zatrzymywał się od 2 do 3 miesięcy i codziennie głosił kazania dla rzeszy ludzi. Pod jego wpływem ludzie masowo się nawracali i czynili pokutę, a od 150 do 200 mężczyzn wyrażało chęć wstąpienia do do zakonu. Ówczesny papież trzykrotnie proponował Bernardynowi biskupstwo, lecz on trzykrotnie odmówił twierdząc, że ograniczyłoby go to w swobodnym głoszeniu Ewangelii. Przy relikwiach św. Bernardyna odnotowano największa liczbę cudów zatwierdzonych przez Kościół, niż przy jakimkolwiek innym świętym do tej pory, co również wpłynęło na rozwój zakonu - przypominał kaznodzieja.

Relikwie świętego zostały umieszczone w feretronie przedstawiającym postać Bernardyna trzymającego symboliczną monstrancję. Relikwiarz przybył do Polski z Włoch i odwiedza wszystkie klasztory bernardyńskie w Polsce.

- Św. Bernardyn jest bardzo współczesnym świętym, jego 10 reguł miłości i roztropności idealnie pasują do naszego życia. Mówią one o bardzo wyważonym podejściu św. Bernardyna do ludzi. Z jednej strony bardzo wiele od siebie wymagał, ale również bardzo kochał ludzi i miał wielkie miłosierdzie dla grzeszników i potrzebujących. Jedna z zasad mówi: „Nie pracuj ani za mało ani za dużo”. We współczesnym świecie bardzo wielu ludzi grzeszy lenistwem lub popada w skrajny pracoholizm, uzależniając się od niej - dodaje o. Bogusław.

Relikwie św. Bernardyna ze Sieny będą obecne w tarnowskim klasztorze od 9 do 13 marca podczas rekolekcji wielkopostnych.