Być może się mylę...

Joanna M. Kociszewska

dodane 15.01.2019 06:00

Trzeba mieć odwagę, by się mylić. Trzeba mieć odwagę, by wybierać dobro, mimo ryzyka popełnienia błędu. Ale warto się na nią zdobyć.

Być może się mylę... www.wiez.pl Ignacy Dudkiewicz, ks. Andrzej Szostek: “Uczestniczyć w losie drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie.” Biblioteka “Więzi”

Pod koniec ubiegłego roku nakładem Biblioteki Więzi ukazał się obszerny wywiad Ignacego Dutkiewicza z ks. Andrzejem Szostkiem, etykiem, wykładowcą KUL: “Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie”. Rozmowa bardzo cenna, choć pewnie wiele wypowiedzi w naszym świecie wzbudziłoby protest. Coraz częściej bowiem odnoszę wrażenie, że w cenie są proste odpowiedzi, najlepiej podane na tacy, swoiste algorytmy “pytanie moralne – odpowiedź”, a wszelkie niuansowanie odpowiedzi w zależności od okoliczności jest odrzucane z oburzonym krzykiem: “to relatywizm”.

Poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania wymaga zaangażowania i odwagi. 

Zaangażowania, bo trzeba się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda rzeczywistość, jak najlepiej ją zobaczyć. Trzeba też dowiedzieć się, jakie argumenty stoją za różnymi rozwiązaniami, dlaczego jedni mówią tak, inni inaczej? Jakie konsekwencje będzie miała konkretna odpowiedź i co będzie oznaczała? Odwagi, bo za własną decyzję sami przyjmujemy odpowiedzialność. A przecież wielokrotnie nie mamy pewności, jedynie przeświadczenie, że ta droga jest dobra, a przynajmniej najlepsza z możliwych.

Być może się mylę... - ten zwrot w ustach księdza profesora powraca wielokrotnie. Trzeba mieć odwagę, by się mylić. Trzeba mieć odwagę, by wybierać dobro, mimo ryzyka popełnienia błędu. Ale warto się na nią zdobyć: kosztuje odpowiedzialność, ale daje wolność. Nie ma wolności bez odpowiedzialności za to, co robię. Jest tylko jej ułuda.

Rozmówcy podejmują wiele szczegółowych, trudnych i dyskutowanych tematów. Zainteresowany czytelnik znajdzie w tej książce wiele ważnych argumentów dotyczących trudnych tematów bioetycznych czy społecznych. Najważniejszy wydaje mi się jednak pierwszy rozdział i rozmowa o tym, czym jest sumienie. Bez niego nic z tej książki nie zrozumiemy. Konkretne zdania w najlepszym wypadku zapełnią luki w naszych “tabelkach algorytmów moralnych”, jeśli nie odrzucimy ich jako niepasujących.

Nie bój się myśleć. Przeczytaj. I żyj jak ten kto wybiera swoją drogę świadomie. Bądź wolny.

Polecam.

 

Ignacy Dudkiewicz, ks. Andrzej Szostek: “Uczestniczyć w losie drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie.” Biblioteka “Więzi”.

Tagi:
KOŚCIÓŁ,