Orszak Trzech Króli po raz 11.

Agata Ślusarczyk

publikacja 03.01.2019 15:49

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia w Święto Trzech Króli pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi”.

Orszak Trzech Króli po raz 11. Jakub Szymczuk Jedną z atrakcji warszawskiego Orszaku będzie chiński smok

Warszawski Orszak rozpocznie się na pl. Zamkowym o g. 12 modlitwą Anioł Pański transmitowaną prosto z Watykanu. Po niej kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski udzieli błogosławieństwa.

- Już na placu zamkowym na uczestników czeka wiele atrakcji m.in. dzieci bębniące na bębnach, taniec chińskiego smoka, taniec aniołków z szarfami, musztra Legionu Rzymskiego. Nowością będzie trębacz, który z wieży Zamku Królewskiego obwieści wyjście trzech króli z dziedzińca zamkowego - mówiła podczas konferencji prasowej Barbara Trzeciak, koordynator orszaku warszawskiego.

Przed królewskimi orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem.

W drodze do stajenki królowie miną mansjony: Dwór Heroda - przygotowany przez grupę teatralną z Duszpasterstwa Akademickiego "Arka”, Gospodę - przygotowaną przez studentów z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Chóry Anielskie - chór ze Szkoły Sióstr Nazaretanek, Walkę Dobra ze Złem - przygotowaną przez Niepubliczne Gimnazjum Wyspa JP2 i szkoły im. ks. Jana Twardowskiego, Pasterze - przygotowani przez Teatr "Biedronka” działający przy szkołach Stowarzyszenia "Sternik”.

Każdy król inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański, w którego postać wcieli się pochodzący z Zambii ks. Davies Mukobekwa, przybędzie na wielbłądzie, Król Azjatycki, którego zagra Shelako Almeida przybędzie na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski na tronie umieszczonym na rikszy, a jego orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

Barwne orszaki przejdą Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do pl. Piłsudskiego, gdzie oddadzą pokłon Dziecięciu. Następnie zostanie odczytana Ewangelia, a po niej wzorem ubiegłych lat do kolędy „Bóg się rodzi” zostanie odtańczony polonez.

Uczestnikom Orszaku zostaną rozdane korony i śpiewniki.

Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji dla najmłodszych m.in. grę miejską "W drodze do Stajenki”, konkursy, a także szopkę z żywymi zwierzętami.

Tradycyjnie na zakończenie ulicznych jasełek na pl. Zamkowym odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz warszawskich studentów.

Podczas orszaku prowadzona będzie zbiórka "Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Czytaj także:

Hasłem tegorocznego Orszaku są słowa "Odnowi oblicze ziemi". - Chcemy przypomnieć pamiętne słowa, które Jan Paweł II powiedział w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski. W czerwcu będziemy obchodzić 40. rocznicę tego wydarzenia - wyjaśniła Jolanta Stachacz, rzeczniczka prasowa Fundacji Orszak Trzech Króli, organizatora największych ulicznych jasełek w Polsce.  

Hasło ma także zachęcić do "zbiorowego wysiłku na rzecz budowania dobra w ojczyźnie, a także do przemiany osobistej serc”.

Scenariusz Orszaku będzie nawiązywał do nauczania św. Jana Pawła II i zawierał wiele odniesień do jego książek, encyklik, fragmentów najbardziej znanych wypowiedzi i kazań.

Tegoroczne jasełka odbędą się w 752 miejscowościach. - To o 108 miejsc więcej niż w ubiegłym roku. Dołączyły do nas zarówno duże miejscowości jak Łódź czy Poznań i bardzo małe, gdzie jest kilkudziesięcu czy kilkuset mieszkańców. W wieli z nich udział w orszaku zapowiedzieli świeccy włodarze i duchowni - powiedziała rzeczniczka.

W Wadowicach, które w tym roku dołączyły do rodziny orszakowej, udział weźmie para prezydencka.  

Orszaki odbędą się także innych 13 krajach. Po raz pierwszy barwny korowód przejdzie ulicami m.in. Boliwii, Francji, Kazachstanu, Palestyny oraz Węgier. Orszak po raz pierwszy odbędzie się także w Betlejem w Domu Pokoju, sierocińcu prowadzonym przez polskie siostry elżbietanki.

Piotr Giertych, pomysłodawca uliczny jasełek zwrócił uwagę, że Orszak Trzech Króli stał się społecznym fenomenem. - 11 lat temu w pewnej szkole, robiąc jasełka, postanowiliśmy, że wyjdziemy z przedstawieniem na ulicę . Okazało się, że pomysł spodobał się bardzo wielu osobom - nie tylko mieszkańcom stolicy - przypomniał początki pomysłodawca.

Dodał, że w ostatnich latach rocznie dołącza się do niego ok. 100 miejscowości. - Jest to niezwykły fenomen - podkreślił.

Pomysłodawca podał trzy powody popularności Orszaku. Po pierwsze: jasny przekaz. - Idziemy do stajenki pokłonić się Jezusowi - wyjaśnił. Po drugie: pozytywny przekaz. - To, co mówimy jest pozytywne, nikogo nie atakujemy.  Kiedy w Polce jest ciemno i zimno, my wychodzimy z gorącym sercem i głosimy Dobrą Nowinę i ludzie się przyłączają. Rok temu w Orszaku w Warszawie uczestniczyło 80 tys. osób, a w całej Polsce 1 mln 200 tys. - podsumował . Po trzecie: orszak jest apolityczny.- Mamy nadzieję, że Orszak nadal będzie się rozwijać, już mamy zgłoszenia na następny rok - powiedział.

Organizatorzy spodziewają się, że w uliczne jasełka zaangażuje się w tym roku 60 tys. wolontariuszy w całej Polsce.

Czytaj także: