Przeszedł w ręce Boga

Aleksandra Pietryga

dodane 29.12.2018 13:00

- Jeszcze trwał liturgiczny Adwent, który nagle okazał się ostatnim w życiu śp. bp. Gerarda - mówił abp Skworc podczas Mszy pogrzebowej za zmarłego bp. Bernackiego, który odszedł 21 grudnia w wieku 76 lat.

Przeszedł w ręce Boga Aleksandra Pietryga /Foto Gość Mszy pogrzebowej za zmarłego bp. Gerarda Bernackiego przewodniczył abp Wiktor Skworc

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach była szczelnie wypełniona ludźmi, którzy przyszli pożegnać śp. bp. Gerarda Bernackiego, pomocniczego biskupa seniora archidiecezji katowickiej. Eucharystii w intencji zmarłego przewodniczył abp Wiktor Skworc.

- Jeszcze trwał liturgiczny Adwent, który nagle okazał się ostatnim w życiu śp. bp. Gerarda - mówił podczas homilii. - Jego zamknięte śmiercią oczy ujrzały Boże światło wiekuiste i zbawienne, przygotowane dla wszystkich narodów.

Metropolita katowicki przypomniał, że biskupim hasłem zmarłego były słowa Maryi, wypowiedziane w Kanie Galilejskiej: "Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie". - Biskup jest stróżem i przekazicielem żywej tradycji Kościoła, w komunii ze wszystkimi innymi biskupami, w jedności z następcą Piotra i pod jego władzą.

- Biskup Gerard żył zawsze w jedności z każdym następcą św. Piotra aż do końca swoich dni - mówił dalej abp Skworc. - Był wierny, kiedy przyjął decyzję papieża Jana Pawła II o wyznaczeniu na biskupa pomocniczego diecezji katowickiej, jak i wówczas, kiedy Benedykt XVI zwolnił go z urzędu biskupa pomocniczego i zalecił przebywanie pod czułą opieką braci bonifratrów.

Zmarły biskup nie pozostawił testamentu lub - jak zasugerował abp Wiktor Skworc - testament ten nie został jeszcze odnaleziony. - Ostatnim akordem klasycznego testamentu kapłana jest zawsze prośba o Boże miłosierdzie i ludzkie wybaczenie - podkreślił metropolita katowicki.

- Ufamy, że w chwili przejścia z tego świata w ręce Boga biskup Gerard spotkał się z Jego miłosierdziem. I to jest ostatnie słowo Boga względem każdego człowieka, wypowiadane sprawiedliwością miłosierną.

Bp Gerard Bernacki był pomocniczym biskupem seniorem archidiecezji katowickiej. Zmarł 21 grudnia w klasztorze bonifratrów w Prudniku, gdzie ostatnio mieszkał. Miał 76 lat.

W ostatniej drodze towarzyszyli śp. bp. Bernackiemu bracia w kapłaństwie, siostry zakonne, świeccy, a także najbliższa rodzina z siostrą zmarłego Anną. Bp Bernacki został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Czytaj także: Zmarł biskup Bernacki

Znamy termin pogrzebu bp. Bernackiego - z listem abp. Skworca do diecezjan

Pożegnanie biskupa