Katolicki Nobel dla Hospicjum św. Kamila!

Urszula Rogólska

publikacja 13.10.2018 22:31

Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie, wolontariusze bielskiego hospicjum domowego, prowadzonego przez doktor Annę Byrczek, zostali laureatami nagrody TOTUS w kategorii "Promocja godności człowieka".

Lek. med. Anna Byrczek, szefowa Hospicjum św. Kamila, odebrała dziś w Warszawie nagrodę TOTUS TUUS dla całej wspólnoty Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Lek. med. Anna Byrczek, szefowa Hospicjum św. Kamila, odebrała dziś w Warszawie nagrodę TOTUS TUUS dla całej wspólnoty

W zeszłym roku była nominacja, w tym już nagroda! Doktor Anna Byrczek, inicjatorka i szefowa bielskiego domowego Hospicjum św. Kamila, odebrała dziś na Zamku Królewskim w Warszawie nagrodę TOTUS TUUS – zwaną katolickim Noblem w Polsce – w kategorii: "Promocja godności człowieka", przyznaną przez fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach centralnych obchodów 18. Dnia Papieskiego.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach – obok "Promocji godności człowieka", są wśród nich także: "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II" oraz " TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka", honorujący osiągnięcia w dziedzinie mediów. Otrzymują je osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II i wartości chrześcijańskich.

Bielskie hospicjum pomaga chorym w ich domach od 1992 r. Do 2009 r. działało jako grupa nieformalna przy salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski. 13 marca 2009 r., grupa została zarejestrowana jako stowarzyszenie pod oficjalną nazwą "Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej".

Do dziś wolontariusze objęli bezpłatną opieką ponad 4200 osób, pomagając medycznie, psychicznie i duchowo tak chorym w terminalnym okresie choroby nowotworowej, jak i ich rodzinom z Bielska-Białej i wielu miejscowości okolicznych powiatów.

Zespół hospicyjny tworzy ok. 70 wolontariuszy medycznych – lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psychologowie, księża – i niemedycznych, profesjonalnie przygotowanych do tej posługi. Równocześnie pod swoją opieką mają ok. 50–60 chorych. Stale podnoszą kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach, rekolekcjach i spotkaniach formacyjnych; spotykają się też systematycznie na modlitwie.

Hospicjum prowadzi nieodpłatnie wypożyczalnię sprzętu medycznego dla swoich podopiecznych, organizuje spotkania z rodzinami hospicyjnymi i osieroconymi, prowadzi także grupę wsparcia dla osób w żałobie. Od kilku lat przygotowuje chętnych do wolontariatu hospicyjnego, prowadząc dla nich wstępne szkolenia teoretyczne i praktyczne w szpitalnym oddziale opieki paliatywnej, z którym na co dzień współpracuje.

Działalność hospicjum wspierają finansowo m.in.: gmina Bielsko-Biała oraz wielu darczyńców i dobrodziejów indywidualnych. – Cieszymy się życzliwością i pomocą diecezji bielsko-żywieckej, Caritas, zgromadzenia zakonnego księży salwatorianów, bielskiego samorządu lekarskiego, a także wspierani jesteśmy systematyczną modlitwą przez niemałą grupę ludzi w ramach Hospicyjnego Ruchu Modlitewnego – mówiła niedawno dr Anna Byrczek, która w sierpniu tego roku została wpisana do Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej.

O pozostałych laureatach tegorocznych TOTUS-ów przeczytacie w relacji warszawskiego "Gościa" – TUTAJ.