Abp Gaenswein: Skandal pedofilii to 11 września dla Kościoła

PAP |

publikacja 11.09.2018 15:03

Prefekt Domu Papieskiego Franciszka i osobisty sekretarz emerytowanego papieża Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein określił skandal pedofilii jako "11 września Kościoła" katolickiego. Mówił o tym w rocznicę zamachów terrorystycznych w USA.

Abp Gaenswein: Skandal pedofilii to 11 września dla Kościoła Henryk Przondziono /GN Ks. Gänswein między Benedyktem XVI a abp. Pierem Marinim

"Dzisiaj jest 11 września", to data "apokaliptycznej katastrofy" - powiedział najbliższy współpracownik Franciszka i jego emerytowanego poprzednika podczas spotkania we włoskiej Izbie Deputowanych (niższej izbie parlamentu Włoch) w przypadającą we wtorek 17. rocznicę zamachów.

Także Kościół - dodał hierarcha - "w wirze informacji z ostatnich tygodni" i "tym bardziej w rezultacie publikacji raportu ławy przysięgłych z Pensylwanii (w USA) patrzy pełen konsternacji na swój 11 września, choć ta nasza katastrofa nie jest niestety kojarzona z jedną datą, lecz z wieloma dniami i latami oraz licznymi ofiarami".

Słowa arcybiskupa Gaensweina, przytoczone przez agencję Ansa, odnoszą się m.in. do ujawnienia skandalu pedofilii w amerykańskim stanie Pensylwania, gdzie ofiarami wykorzystywania padło około 1000 osób.