Różaniec za misje

Materiały Papieskich Dzieł Misyjnych

publikacja 18.10.2008 21:16



Rozważania różańcowe (tajemnice chwalebne)

W modlitwie różańcowej, o którą wiele razy prosiła nas Matka Boża, polecajmy wszystkie sprawy misyjne Kościoła, młode wspólnoty chrześcijan, misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach, nowe powołania oraz nas samych, abyśmy na miarę naszych możliwości przez swoje modlitwy i ofiary przyczyniali się do głoszenia Ewangelii Jezusa aż po krańce ziemi.

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Po bolesnej męce i śmierci Chrystusa nadszedł radosny dzień Jego chwalebnego zmartwychwstania. Pan Jezus zwyciężył śmierć i szatana. Ci, którzy w Chrystusa uwierzą, Jemu zaufają, z Nim będą złączeni w życiu i w śmierci, także zwyciężą śmierć i chwalebnie zmartwychwstaną.

Oby ta radosna wieść dotarła do wszystkich ludzi i wszystkich do Chrystusa pociągnęła.

Panie Jezu! Prosimy Cię o liczne i gorliwe powołania misyjne, by nigdy nie brakowało odważnych heroldów ogłaszających ludziom Ewangelię o Twoim dziele odkupienia, o Twoim i naszym zmartwychwstaniu.

2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Pan Jezus wstąpił do nieba, by nam niebo otworzyć. Tam nas oczekuje i w drodze do nieba wspiera swoją łaską. Niebo, życie wieczne, szczęście przewyższające wszelkie ludzkie wyobrażenia – stoi dla nas otworem. Oby nam nie zabrakło dobrej woli w dążeniu do tego najważniejszego i ostatecznego celu naszego życia i byśmy ochotnie współpracowali z łaską Chrystusa.

Idźmy wiernie i wytrwale za Chrystusem do niebieskiej ojczyzny.

Módlmy się w intencji misjonarzy, by nadzieja wielkiej nagrody, jaka czeka ich od Chrystusa w niebie, dodawała im sił i zapału w trudnej pracy. Módlmy się o to, by i oni sami doszli do nieba i jak najwięcej
dusz tam doprowadzili.

3. Zesłanie Ducha Świętego

Duch Święty swym światłem i mocą tak potężnie wspierał Apostołów, pierwszych misjonarzy Chrystusa, że szybko i daleko rozgłosili Ewangelię Chrystusową w pogańskim świecie. Prośmy Ducha Świętego, by i dziś swym potężnym działaniem wspierał misjonarzy w głoszeniu Ewangelii i pozwolił im cieszyć się
różnorodnymi owocami swej pracy.

Duchu Święty! Rozprosz Twym światłem mroki naszych czasów, miłością pokonaj nienawiść, przemień smutek i ból w radość, daj światu upragniony pokój!

4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Maryja, Matka i najbliższa współpracownica Pana Jezusa w Jego dziele odkupienia, ma też największy udział w Jego zmartwychwstaniu i chwale – z ciałem i duszą została wzięta do nieba i wywyższona
nad wszystkich. Matka Najświętsza pozostanie na zawsze najdoskonalszym wzorem apostoła Chrystusowego dzięki swemu całkowitemu oddaniu Bogu do dyspozycji oraz pokornej służbie.

Kto będzie naśladował postawę pokornej służebnicy Maryi, ten pociągnie wiele dusz do Chrystusa i będzie miał kiedyś udział w chwale nieba.

Módlmy się, aby Matka Najświętsza wypraszała pokorne i służebne usposobienie ducha dla wszystkich misjonarzy i misjonarek.

5. Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi

Maryja, Królowa Apostołów, jest zarazem Matką Kościoła Chrystusowego. Napełniona Duchem Świętym wraz z Apostołami w Wieczerniku, roztoczyła macierzyńską opiekę nad rodzącym się Kościołem.
Dla pierwszej gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie była oparciem, natchnieniem i nauczycielką. Matka Najświętsza roztacza swą szczególną opiekę nad misjonarzami, którzy z wielkim utrudzeniem, wśród wielu zagrożeń i niebezpieczeństw głoszą Ewangelię Chrystusa.

Podejmujmy nasze wysiłki przez wytrwałe modlitwy oraz ofiarowanie cierpień w intencji dzieła misyjnego Kościoła.

Módlmy się o liczne i gorliwe powołania misyjne, o potrzebne łaski, siły i zdrowie dla misjonarzy i ich pomocników, by ich praca była jak najowocniejsza dla chwały Boga i zbawienia ludzi.

Klerycy WSD, Wrocław



Rozważania różańcowe (tajemnice radosne)

Poprzez rozważanie kolejnych tajemnic różańca, napełnijmy się tą nadzieją, którą miała Maryja, ufając do końca. Prośmy więc, abyśmy wiernie naśladowali tę, którą we wspólnocie Kościoła uważamy za przewodniczkę nadziei.

1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Archanioł Gabriel przychodzi do Maryi, będąc wysłannikiem nadziei. Nie narusza wolności tej, która została wybrana przez Boga, ale jedynie ogłasza Bożą wolę, oczekując odpowiedzi. Misjonarz, posłany przez Kościół, aby być głosicielem nadziei, nie narusza wolności tych, do których idzie: czeka na odpowiedź.

Maryjo, wyproś łaskę wiary, nadziei i miłości dla narodów, które nie poznały jeszcze twego Syna, aby na wezwanie wysłanników nadziei umiały odpowiedzieć: "Niech mi się stanie".

2. Nawiedzenie św. Elżbiety

Na głos pozdrowienia Maryi poruszyło się dzieciątko w łonie Elżbiety. Ta, która w swym łonie nosiła Nadzieję dla całego świata, przychodzi z pomocą, umacniając nadzieję i poprzez "Magnificat" oddając chwałę Bogu.

Maryjo, spraw, aby na głos Kościoła poruszyło się serce człowieka XXI wieku i mógł wyśpiewać chwałę Bogu.

3. Narodzenie Pana Jezusa

Bóg przez narodzenie swego Syna w ubóstwie pokazał, co tak naprawdę jest najważniejsze: nie wartości materialne, nie pozycja społeczna, ale człowiek.

Maryjo, uproś, by wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie poprzez swoje świadectwo sprawiły, aby Chrystus narodził się w sercach tych naszych braci i sióstr, którzy zagubili nadzieję.

4. Ofiarowanie Jezusa

W ofiarowaniu uczynionym przez Maryję, Chrystus został poświęcony Bogu Ojcu. Ci, którzy ofiarują swoje życie dla głoszenia Ewangelii, też są poświęceni Bogu - nie żałując swego zdrowia i życia, świadczą, że prawdziwa nadzieja nie jest z tego świata.

Maryjo, wyjednaj odwagę dla tych, którzy mając ducha chrześcijańskiego, wahają się ofiarować swoje życie dla głoszenia nadziei.

5. Odnalezienie Jezusa w świątyni

Współczesny świat zagubił Jezusa, a z Nim zagubił nadzieję oraz prawdziwy sens swego istnienia. Człowiek, aby odnaleźć Chrystusa, musi szukać, aby szukać, musi mieć nadzieję na znalezienie.

Maryjo, spraw, aby Kościół twego Syna był nie tylko znakiem nadziei dla świata, ale też miejscem, w którym można odnaleźć nadzieję.


Rozważania różańcowe (tajemnice bolesne)

Wraz z Maryją wejdźmy w rozważanie bolesnej męki Jezusa. Prośmy ją, by pomogła nam dostrzec Jezusa zarówno w cierpiącym, pozbawionym nadziei człowieku, obok którego nieraz przechodzimy obojętnie,
jak i w tym oddalonym o tysiące kilometrów.

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Nasze serca biją mocno, bo chcemy czuwać, by nie być jak śpiący Apostołowie. Pomóżmy tym, którzy jak Jezus w Ogrójcu, pozostają sam na sam z wielkim cierpieniem. To często głodne rodziny uchodźców,
skłócone rodziny sąsiadów. Sposoby są znane: modlitwa, pociecha, wsparcie materialne, ukazanie nadziei. Trzeba tylko podjąć wysiłek.

2. Biczowanie Pana Jezusa

Wystawił swoje ciało na mękę, mając świadomość, że tylko tak może odkupić człowieka. Czy jestem gotów odjąć sobie, by pomóc bliźniemu? Czy pomimo własnych trudności i skupienia się na własnych
problemach potrafię zwrócić się w kierunku bliźniego, by dać mu nadzieję na lepsze jutro?

3. Cierniem ukoronowanie

Ból fizyczny, zniewaga i kpina sprawiają, że przestajemy myśleć o tym, co duchowe i przez to tracimy nadzieję. Ten schemat powtarza się w życiu niemalże każdego człowieka na ziemi. Chrystus wiedział, jak ukierunkować cierpienie. Przypomina nam, że cierpienie może stać się zbawienne nie tylko dla nas, ale również dla tych, za których je ofiarujemy.

4. Dźwiganie krzyża

Niekończące się ucieczki z miejsca na miejsce setek tysięcy ludzi na kontynencie afrykańskim, ubodzy i głodni w Indiach, prześladowani w Chinach, uciskani za prawdę w Europie – to wielka współczesna
droga krzyżowa samego Chrystusa, który cierpi w tych ludziach. Kim będę wobec Niego? Weroniką, Szymonem, płaczącą niewiastą, poganiającym żołnierzem czy obojętnym widzem?

5. Śmierć na krzyżu

Przyzwyczailiśmy się do obrazów znęcania się nad innym człowiekiem. Dużo tego pokazuje się w wiadomościach, filmach, realityshow… Powoli stajemy się obojętni, jak owi widzowie przy krzyżu. Oby
słowa z „Apokalipsy” św. Jana przynagliły nas do czynienia dobra: „Obyś był zimny albo gorący!” (Ap 3, 15). Przecież przyświeca nam idea nieba dająca nadzieję, która może poruszyć nawet najbardziej znieczulonych.

Ks. Andriei Tron MSF



Rozważania różańcowe (tajemnice chwalebne)

Chwalebne tajemnice różańca są tajemnicami chrześcijańskiej nadziei. Rozważając je, módlmy się, aby dzięki działalności ewangelizacyjnej misjonarzy wszystkie ludy ziemi stały się jej uczestnikami.

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Dzięki zmartwychwstaniu Jezusa została nam ofiarowana nadzieja, mocą której możemy stawiać czoła naszej codzienności, przyjąć cierpienia i je zaakceptować. Pewność celu, że w Chrystusie zmartwychwstaniemy, pomaga nam łatwiej znosić trud drogi. Tę nadzieję odkupienia umacniamy dzieląc się nią z innymi.

Módlmy się, by radość zmartwychwstania przemieniała nasze życie, byśmy stawali się wiarygodnymi świadkami dla tych, do których nie dotarła jeszcze Dobra Nowina.

2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Wniebowstąpienie Jezusa pozostawiło nam pragnienie prawdziwego życia, które jest głębokim zjednoczeniem z Bogiem. Życie wieczne jest więc momentem ostatecznego zaspokojenia tej naszej najgłębszej tęsknoty. Jest to doświadczenie radości wypływającej z zapowiedzi Jezusa: „Znowu was zobaczę i rozraduje się wasze serce, a radości waszej nikt wam nie odbierze” (J 16, 22).

Umocnieni nadzieją ostatecznego spotkania z Bogiem, źródłem naszego wiecznego życia, módlmy się o prawdziwe życie dla tych, którzy są jeszcze pogrążeni w cieniu śmierci.

3. Zesłanie Ducha Świętego

Kto doświadczył dotknięcia miłości, którą jest Duch Święty, zaczyna pojmować czym jest prawdziwe życie oraz rozumieć słowa Jezusa: „Będziemy mieli życie w obfitości” (J 10, 10). Prawdziwego życia nie mamy sami z siebie ani dla siebie. Jest ono relacją z Tym, który jest źródłem życia i miłości. I dzięki Niemu to życie i miłość jesteśmy w stanie przekazywać innym.

Módlmy się, by wszyscy ludzie otworzyli się na działanie Ducha Świętego i przyjęli Boże życie.

4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Człowiek, by mógł żyć wiecznie, musi napełniać się Bogiem. Dlatego nasze serca potrzebują się nieustannie rozszerzać, by móc Go przyjąć. Bóg, który nas napełnia, rozszerza nie tylko nasze serca, ale
także nasze pragnienia i naszego ducha przemieniając nas w siebie. Maryja, która nigdy nie zerwała kontaktu z Bogiem poprzez grzech, została Nim wypełniona najpełniej ze wszystkich ludzi.

Módlmy się za pośrednictwem Maryi, by wszystkie serca otworzyły się na Boga i pozwoliły, by je przemieniał.

5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Dla Maryi fundamentem nadziei był Bóg. Objawił się w Jezusie i w Nim umiłował wszystkich ludzi do końca. Jego Królestwo jest obecne tam, gdzie jest kochany i dokąd dociera Jego miłość. Maryja, Królowa miłości, otrzymała prawdziwe życie w Bogu, do którego wszyscy zdążamy.

Prośmy Królową nieba i ziemi, by wstawiała się za wszystkimi, którzy urzeczywistniają Królestwo Boże w świecie.


Rozważania różańcowe (tajemnice światła)

Rozważając tajemnice światła obejmijmy modlitwą cały Kościół i jego misyjną działalność, prosząc, by Papieskie Dzieła Misyjne stały się dla wszystkich uczniów Chrystusa drogą misyjnej nadziei.

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Jezus objawia swoje Bóstwo, przyjmując chrzest solidaryzuje się z grzesznym rodzajem ludzkim. Rozpoczyna zbawcze dzieło odkupienia każdego człowieka. Przez przyjęcie chrztu staliśmy się dziećmi
Bożymi i mamy udział w powszechnej misji Kościoła.

Maryjo, pomóż nam poznać tajemnice bycia dziećmi Bożymi, abyśmy wspomagając Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci przyczyniali się do rozwoju Kościoła na całej ziemi.

2. Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej

Warto uwierzyć Jezusowi bez zastrzeżeń i wprowadzać w życie Jego słowa, a On nie odmówi niczego. Maryjo, pomóż dostrzegać obecność Chrystusa w drugim człowieku, Jego troskę o szczęście wieczne dla wszystkich ludzi. Spraw, byśmy czyniąc wszystko, cokolwiek mówi nam Twój Syn, wspierali Papieskie
Dzieło św. Piotra Apostoła, by nie zabrakło żniwiarzy na niwie Pańskiej.

3. Głoszenie Królestwa Bożego i wezwanie do nawrócenia

Potrzebna jest odwaga, ażeby powiedzieć „zgrzeszyłem”, aby powstać i wrócić do ojca. Potrzebna jest odwaga, by budować Królestwo Boże, by żyć wiarą, która rozwija się, gdy jest przekazywana. Potrzebna jest odwaga, by zanieść Chrystusa wszystkim ludziom.

Przez Twoje wstawiennictwo, Maryjo, prosimy Chrystusa za Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, by ożywiając wśród chrześcijan ducha modlitwy i ofiary dla misji, pozwalało lepiej realizować Królestwo Boże, które jest celem naszego życia.

4. Przemienienie na górze Tabor

Jezus przemienił się wobec Apostołów, którzy ujrzawszy przyszłą chwałę, są pełni zachwytu, a przez Boga wezwani do posłuszeństwa. Nauczyciel uczy nas, że dla przyszłej chwały warto jest znosić cierpienia
i podejmować wszelki trud misyjny.

Prosimy, Maryjo, abyś wyjednała nam łaskę zrozumienia Bóstwa Jezusa Chrystusa i nieustanną potrzebę wspierania Papieskiej Unii Misyjnej, która będąc „duszą innych Papieskich Dzieł Misyjnych” decyduje
o ich żywotności.

5. Ustanowienie Eucharystii

Eucharystia jest "chlebem żywym", "chlebem łamanym za życie świata", który daje życie wieczne. Nie ma większej tajemnicy wiary, która uobecnia się codziennie wśród nas, jak rzeczywista obecność Chrystusa we Mszy św.

Niewiastę Eucharystii, Maryję, prosimy, by dla wszystkich wybłagała łaskę umiłowania tego Najświętszego z sakramentów, by poprzez posługę Papieskich Dzieł Misyjnych w każdym zakątku ziemi, wszyscy ludzie mogli czerpać z tego nieskończonego źródła miłości i miłosierdzia, uczestnicząc we Mszy św. i przyjmując Komunię św.


Rozważania różańcowe (tajemnice bolesne)

Z cierpieniami Chrystusa, które dzisiaj będziemy rozważać, złączmy nasze modlitwy i cierpienia i ofiarujmy je za misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach świata.

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

"Jezus rzekł do nich: " (Mt 26, 38).

Jezus mówi do nas: czuwajcie i módlcie się. Prosi szczególnie chorych i cierpiących, aby swoje, często bezsenne, noce łączyli z Jego cierpieniem w Ogrójcu, wypraszając wiele sił i mocy utrudzonym pracą
misjonarzom, szczególnie w krajach Ameryki.

2. Biczowanie Pana Jezusa

W Dziejach Apostolskich czytamy jak mężnie Apostołowie głosili Chrystusa. „A przywoławszy Apostołów, kazali ich ubiczować i zabronili im przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili. A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia Jezusa (Dz 5, 40-41).

Módlmy się za Kościół w Azji, a szczególnie w Chinach. Prośmy o męstwo, umocnienie i wzrost jedności i wiary dla kapłanów i wyznawców Chrystusa - szczególnie więzionych i torturowanych.

3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa

"Uplótłszy wieniec z ciernia, włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: " (Mt 27, 29).

Prośmy, aby misjonarze łagodzący walki plemion o władzę w Afryce, głosili Królestwo Boże w pokoju i bezpieczeństwie.

4. Pan Jezus dźwiga krzyż

Droga misjonarza to często droga krzyżowa. Przyjmując z rąk biskupa krzyż misyjny, misjonarz jedzie na misje z wiarą, miłością i nadzieją w zwycięstwo krzyża i moc potęgi modlitwy.

Módlmy się za misjonarzy w Oceanii, gdzie liczne sekty odwodzą wiernych od wiary w Chrystusa, Odkupiciela świata.

5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa

"Pragnę" - to bolesne wołanie Jezusa na krzyżu rozbrzmiewa po dzień dzisiejszy, gdy miliony ludzi, odkupionych Jego Krwią, nie znają Go jeszcze.

Módlmy się, by Europa, w której chrześcijaństwo od początku zapuściło głęboko swe korzenie, była bastionem wiary i miejscem licznych powołań misyjnych, kapłańskich i zakonnych.


Rozważania różańcowe (tajemnice radosne)

Rozważając w dniu dzisiejszym radosne tajemnice różańca świętego, chcemy wraz z Maryją przejść jej drogę wiary i spełnionych nadziei. Niech to rozważanie wzbudzi w sercu każdego z nas pragnienie bycia
misjonarzem i podążania za „Misjonarką nadziei”.

1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Maryja na słowa Archanioła Gabriela odpowiada: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. I my powinniśmy podjąć z zaufaniem swoje zadanie w życiu. Być może będzie to wezwanie
do głębszego zaangażowania się w dzieło misyjne Kościoła.

Maryjo, uproś nam łaski do naśladowania Twoich cnót!

2. Nawiedzenie św. Elżbiety

Maryja odwiedza swoją krewną, aby jej ofiarować swoje usługi. Dziś łatwo jest mówić o pomaganiu innym, a trudniej to wykonać. Świat misyjny ciągle czeka na naszą pomoc.

Maryjo, napełnij serca nasze miłością ku wszystkim ludziom, szczególnie tym z biednych krajów misyjnych!

3. Narodzenie Jezusa

Dzieciątko Jezus przychodzi na świat w ubogiej stajence, w wielkim ubóstwie. My dziś posiadamy pewne dobra, których nie wszyscy ludzie na ziemi są posiadaczami. Niech one nie przesłaniają nam dóbr
wiecznych.

Maryjo, uproś nam potrzebne łaski, byśmy umieli wspierać materialnie naszych potrzebujących braci!

4. Ofiarowanie Jezusa

Czterdziestego dnia po narodzeniu Maryja niesie Jezusa do świątyni i ofiaruje Go Bogu, do którego należy każda chwila. My z własnej woli ofiarujmy Bogu siebie i swój czas, bo przecież wszystko i tak jest Jego.
O Maryjo, wzorze posłuszeństwa, spraw, abyśmy cię wiernie naśladowali!

5. Odnalezienie Jezusa w świątyni

Mając lat dwanaście, Pan Jezus idzie do świątyni i tutaj pozostaje między uczonymi. Maryja wraz z Józefem przez trzy dni Go szukają i wreszcie odnajdują. I my musimy odnaleźć Boga i samego siebie.
Zgodzić się oddać Bogu swój czas i siły, jeśli zapragnie naszego zaangażowania misyjnego.

O Jezu, za przyczyną Twojej Matki - Gwiazdy Ewangelizacji - udziel nam łaski, byśmy odnalazłszy Ciebie, nie utracili Cię już nigdy!