Cel dydaktyczny: Uczeń zna prawdę, że Pan Jezus narodził się w Betlejem, aby zbawić ludzi całego świata
Cel wychowawczy: Uczeń potrafi cieszyć się i głęboko przeżywać święta Bożego Narodzenia, a jako świadek Pana Jezusa wspomaga duchowo i materialnie rówieśników z krajów misyjnych
Pomoce: Mapa lub globus, fotografie dzieci z Afryki, koperta z zaproszeniem na urodziny Ani (katecheta wykonuje ją sam, wpisując dzień, godzinę, adres), koperta z zaproszeniami dla wszystkich dzieci na świętowanie Bożego Narodzenia
PRZEBIEG KATECHEZY:
Modlitwa na rozpoczęcie
WprowadzeniePokazujemy uczniom kopertę z napisem: Dla mojego przyjaciela. Jedno z dzieci otwierają, wyjmuje kartkę i głośno odczytuje zaproszenie na urodziny Ani.
Rozmowa z uczniami na temat tego typu uroczystości (miła atmosfera, odświętnie nakryty stół, tort ze świeczkami, życzenia, tańce) oraz przygotowania się do niej (radosne oczekiwanie na uroczystość, skreślanie dni w kalendarzu, częstsze myślenie o jubilacie, szukanie odpowiedniego prezentu).
- Na pewno zgodzicie się ze mną, ze takie święto mija o wiele za szybko. Na szczęście, nadejdzie za rok. Wtedy znów będziemy świętować, jeśli zostaniemy zaproszeni.
RozwinieciePokazujemy dzieciom kopertę z napisem: Do wszystkich. - W kopercie tej znajduje się zaproszenia dla was wszystkich, bez wyjątku.
Rozdajemy kartki z zaproszeniem, w którym nie ma imienia jubilata, daty i adresu. Pytamy o jego treść.- Czy zauważyliście, że zaproszenie jest niepełne? Wygląda tak, jakbyśmy sami mieli je wypełnić. Pewną wskazówką jest dla nas obrazek. Co on przedstawia?
Obrazek przedstawia Dziecię Jezus leżące w żłóbku.- Jest to z pewnością zaproszenie do świętowania narodzin Pana Jezusa. Wypełnijmy więc wspólnie nasze zaproszenia.

- W ten oto sposób każde z was ma już osobiste zaproszenie na urodziny Pana Jezusa.
ZastosowanieRozmawiamy na temat zbliżających się świat. Pytamy, dlaczego dzieci lubią czas Bożego Narodzenia (wypowiedzi dzieci)- Niestety, nie wszystkie dzieci na świecie mogą cieszyć się z narodzenia Dzieciątka Jezus. A dlaczego nie mogą? Otóż dlatego, że Dobra Nowina nie dotarła jeszcze do nich. Wiele tych dzieci żyje w niezwykle trudnych warunkach. Należy im pomóc. Posłuchajcie, w jaki sposób można to uczynić.
Dawno, dawno temu (w roku 1843) Karol de Forbin-Janson, francuski biskup, założył Dzieło Świętego Dziecięctwa. Dziś nosi ono nazwę Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD). Jego hasłem są słowa: „Dzieci pomagają dzieciom". A co to oznacza? To, że chrześcijańskie dzieci pomagają swoim dalekim rówieśnikom z krajów misyjnych. Czynią to poprzez modlitwę, dobre uczynki, wyrzeczenia i drobne ofiary materialne. Dzieło istnieje już w ponad stu krajach świata, również w Polsce, do której dotarło w 1858 roku. Obecnie należy do niego wiele tysięcy małych Polaków.
W naszym kraju jedną z form pomocy podejmowanych przez Dzieło jest grudniowa akcja Kolędników Misyjnych. Wszystkie chętne dzieci, nie tylko te należące do PDMD, wyruszają do mieszkańców swoich parafii, by dzielić się z nimi radosną nowiną o Bożym narodzeniu, a także by zebrać ofiary dla swoich dalekich, potrzebujących braci. Każdego roku kolędnicy pomagają dzieciom z innego kraju. Tym razem będą to mali mieszkańcy Republiki środkowoafrykańskiej.
Na mapie lub globusie pokazujemy, gdzie znajduje się ten kraj. Podajemy o nim kilka informacj, przedstawiamy zdjęcia miejscowych dzieci i opowiadamy o ich sytuacji życiowej. Następnie krótko wyjaśniamy, jak przygotowuje się Kolędników Misyjnych.PodsumowanieGłoszenie radosnej nowiny o narodzeniu Pana Jezusa, dar modlitwy, trud kolędowania i ofiarę materialną podejmują dzieci w całej Polsce, a także w innych krajach. Zachęcam was gorąco, abyście i wy dołączyli do grupy kolędników misyjnych.
ModlitwaRazem z dziećmi tworzymy koło. Bierzemy się za ręce i w intencji misji odmawiamy Modlitwę PańskąZapis do zeszytuTemat: Dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej ogłaszamy radosną wieść o narodzeniu Pana Jezusa
Zadanie domowe: Wklej pod tematem swoje zaproszenie na świętowanie Bożego Narodzenia. Ułóż modlitwę za dzieci z krajów misyjnych.
Eliza Łoniewska, Płońsk, diecezja płocka