Mniszki są jak korzenie drzewa

mr (GN)/jk

publikacja 21.11.2008 15:59

Już od 53 lat 21 listopada Kościół wzywa do modlitwy i szeroko rozumianej solidarności z mnichami i mniszkami na całym świecie. Z tej okazji metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń wystosował słowo do diecezjan.

"W liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny 21 listopada, przypada Dzień Pamięci o Klasztorach Klauzurowych - Pro Orantibus – napisał abp Zimoń. - Pragnę zachęcić wszystkich diecezjan do trwania w jedności z klasztorami klauzurowymi, w szczególny sposób z tymi, które znajdują się na terenie naszej Archidiecezji. Codziennie modlą się za nas wszystkich Siostry Karmelitanki w Katowicach i Siostry Wizytki w Rybniku. W naszym uprzemysłowionym regionie, pełnym ludzkich problemów, spraw i zadań, wymagających często pośpiechu, taka modlitwa to dar bezcenny”.

Na zakończenie metropolita katowicki, w imieniu wszystkich diecezjan, podziękował mniszkom, podkreślając wielkie znaczenie ich modlitwy.

"Na wzór biblijnej Marii, siostry Łazarza, zasłuchanej w słowa Pana, składają milczące świadectwo obecności żywego Boga pośród nas – wyjaśnił hierarcha. - Są jak korzenie drzewa – niewidoczne, ale niezastąpione i bezcenne, ponieważ pobierają życiodajne soki dla całego organizmu Kościoła. Bez ich mocnego trwania w glebie Słowa Bożego nie moglibyśmy wydać owoców".