Na świecie pracuje 2122 polskich misjonarzy

KAI/J

publikacja 03.01.2008 22:58

Na świecie pracuje obecnie 2122 polskich misjonarzy, o 50. więcej niż na początku 2006 roku.

W uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną świętem Trzech Króli - 6 stycznia odbędzie się doroczna zbiórka na rzecz polskich placówek misyjnych na świecie oraz utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie kształcą się przyszli misjonarze - księża, zakonnicy i zakonnice oraz świeccy. Od 1984 roku roczny kurs przygotowawczy ukończyło tam 739 osób.

O niedzielnej zbiórce mówiono podczas czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Ks. dr Czesław Noworolnik - sekretarz KEP ds. Misji przypomniał, ze żaden z misjonarzy nie wyjeżdża na misje sam i nie może tez zostać sam w swojej pracy misyjnej. Potrzebne jest mu wsparcie.

Przypomniał, że codziennie na całym świecie polscy misjonarze znajdują się w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i życiu, zwracając szczególną uwagę na obecne zamieszki w Kenii, gdzie pracuje teraz 41 misjonarzy w Polski.

- Misjonarze są osobami, które nie uciekają z miejsc zagrożonych wojnami i konfliktami - podkreślił ks. Noworolnik. - W sytuacji, gdy ich życie jest bezpośrednio zagrożone, pomagamy w ewakuacji, o ile jest ona możliwa, z misji, przy współpracy m.in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Każdego roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przeznacza na pomoc dla polskich misjonarzy ok. 4 mln zł. Służą one finansowaniu projektów medycznych, edukacyjnych i charytatywnych w krajach misyjnych. Oprócz ogólnopolskich zbiórek na rzecz misji - a w ciągu roku są takie dwie - odbywają się lokalne inicjatywy i akcje na rzecz wspierania polskich misjonarzy. Przykładem jest akcja "Zamojszczyzna dzieciom Afryki", którą zainicjowano na początku 2006 roku.

- Do tej pory udało się zebrać 80 tys. zł - powiedział podczas konferencji Jarosław Siek, inicjator. Pieniądze zbierane są przez cały rok, a przeznaczone na pomoc umierającym dzieciom Czarnego Kontynentu. "Celem jest również uwrażliwianie ludzi na los Afrykańczyków, organizujemy projekcje filmów misyjnych, spotkania z misjonarzami i aukcje" - poinformował Jarosław Siek.

Ostatnia taka aukcja przedmiotów podarowanych przez sławnych Polaków odbyła się w październiku ub.r., kolejna zaplanowana jest na okres po Wielkanocy. Jednym z cennych przedmiotów będzie koszulka gwiazdy FC Barcelona - Thierry'ego Henry z autografem.

Według najnowszych statystyk, na świecie pracuje 2122 polskich misjonarzy, czyli o 50 osób więcej niż rok temu. W tej liczbie jest 313 księży diecezjalnych, 1132 księży i braci zakonnych, 625 sióstr zakonnych i 50 osób świeckich. Najwięcej księży-misjonarzy pochodzi z diecezji tarnowskiej - 54. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie obecnie przygotowuje się do wyjazdu na misje - poprzez naukę języków, tradycji, kultury i obyczajów krajów misyjnych, do których jadą a także podstaw medycyny tropikalnej i sposobów przetrwania w trudnych warunkach bytowych - 35 osób: 10 księży diecezjalnych, 5 księży zakonnych, jeden brat zakonny, 16 zakonnic i 3 osoby świeckie.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce - 921, w Ameryce Południowej i Środkowej 828, Azji i Azji Mniejszej 282, Oceanii 74, Ameryce Północnej 14 i Europie 3.

Pełne statystyki dotyczące polskich misjonarzy znajdziesz TUTAJ.