Dyspensy na Sylwestra 2004

publikacja 29.12.2004 14:08

Sylwester wypada w tym roku w piątek. Jest to dla katolików dzień pokuty, w którym nie uczestniczą w zabawach. Osoby, które chcą się bawić i jednocześnie żyć w zgodzie z przykazaniami Kościoła nie powinny się jednak martwić.

Wielu biskupów udzieliło swym diecezjanom dyspensy na ten dzień. Tam, gdzie biskupi na ogłosili dyspensy, katolicy mogą o nią prosić swoich proboszczów.

Specjalnie dla Gości portalu Wiara.pl zebraliśmy wszystkie potwierdzone informacje na temat dyspens udzielonych przez biskupów Kościoła katolickiego w Polsce.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska


Biskup Adam Dyczkowski udzielił na piątek, 31 grudnia, dyspensy od czwartego przykazania kościelnego wszystkim diecezjanom oraz przebywającym w tym dniu na terenie diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.

Biskup zwraca się jednak z prośbą, by nie zatracić pokutnego charakteru piątku, dlatego też - jak czytamy w dekrecie ogłaszającym dyspensę – „do zastąpienia tych praktyk innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska


Metropolita warszawski, kard. Józef Glemp poinformował, że w dzień sylwestrowy, który w tym roku przypada w piątek, wierni są zwolnieni z obowiązku zachowania praktyk pokutnych. "Sylwester jest pewnego rodzaju świętem, dziękuję się wtedy Bogu za cały rok, spotykają się rodziny, jest czas na zabawę" - powiedział KAI Prymas Polski

"W archidiecezji warszawskiej traktujemy ten dzień, przy najmniej po południu, jako święto" - powiedział kardynał Glemp. - Dlatego też istnieje dyspensa od rygorów dotyczących piątku - dodał. Jednocześnie metropolita warszawski wyraził zadowolenie, że wierni pamiętają o dniach pokuty i zwracają się do władz kościelnych o zwolnienie z obowiązku wynikającego z przykazania kościelnego.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce od roku nowym sformułowaniem przykazań kościelnych każdy piątek roku jest dniem pokutnym. Nadchodzący sylwester przypada w tym roku w piątek. Zgodnie z obowiązującym na terenie Polski czwartym przykazaniem kościelnym w każdy piątek wierni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz nie uczestniczyć w zabawach do czego obliguje czwarte przykazanie kościelne.

Katolicy powinni zatem postarać się o dyspensę, czyli rozluźnienie kościelnego prawa, jeśli chcą. Na terenie całej diecezji stosowne pozwolenia w tej sprawie może wydać biskup ordynariusz, natomiast na terenie parafii proboszcz. Dyspensa działa także personalnie, to znaczy może objąć tych parafian czy diecezjan, którzy wyjeżdżają w inne miejsca.

Podobnej dyspensy, jak kard. Glemp, udzielił również abp Leszek Sławoj Głódź.

Sosnowiec


Biskup sosnowiecki udzielił dyspensy od piątkowego postu w Sylwestra

Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski udzielił dyspensy swoim diecezjanom od postu w piętek, 31 grudnia, czyli w Sylwester.

Więcej na następnej stronie

- Sylwester nie jest uroczystością kościelną, która znosi przepisy o dniu postnym. Dlatego, żeby niektórzy wierni nie mieli wyrzutów sumienia, sosnowiecki biskup udzielił takiej dyspensy. Ma to być przecież dzień dobrej zabawy, często przy dobrych potrawach, które bynajmniej nie są postne - wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej.

Lublin


Arcybiskup Metropolita Lubelski, korzystając z uprawnień z kanonu 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego piątku 31 grudnia 2004 r., w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokamów mięsnych.

Korzystając z dyspensy, wierni winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, zwłaszcza o charakterze religijnym lub charytatywnym.

Opole


Ks. abp Alfons Nossol powiedział, że udziela dyspensy wszystkim diecezjanom. - To jest zrozumiałe. Kościół nie może być zaporą radości. Proboszczowie poinformują, że w tym dniu jest dyspensa - zapowiedział abp Nossol.

Czego ksiądz życzy na ten dzień? - Udanej zabawy. Niech będzie jak najszlachetniejsza i najradośniejsza. Jak długo Pan Młody jest z nami, powinniśmy się bawić - kończy abp Nossol.

Katowice


Dyspensy od zachowania postu w piątek 31 grudnia 2004 r. udzielił wiernym archidiecezji katowickiej metropolita górnośląski, arcybiskup katowicki Damian Zimoń.

Sylwestrowe pieczenie, kotlety i eskalopki będą mogli spokojnie spożywać nawet ci katolicy, którzy wyjadą na zabawę do diecezji, gdzie post obowiązuje, bo dyspensa biskupa działa też personalnie.

Łódź


Dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i powstrzymania się od zabaw 31 grudnia udzielił abp Władysław Ziółek.
"Dyspensa ta obejmuje wszystkich archidiecezjan oraz osoby przebywające tego dnia na terenie archidiecezji" - wyjaśnia metropolita łódzki. Dzięki tej decyzji łódzcy katolicy mogą bez obaw udać się na zabawy sylwestrowe. "Oczywiście zachęcam do powitania Nowego Roku podczas Mszy świętych sprawowanych o północy" - powiedział Radiu Plus abp Ziółek.

Białystok


Arcybiskup Wojciech Ziemba, metropolita białostocki, udzielił bowiem na ten dzień dyspensy. "Nie trzeba tego dnia powstrzymywać się od jedzenia potraw mięsnych, ale należy podjąć w zamian za to inny czyn pokuty. Najlepiej tego samego dnia. Może to być dodatkowa modlitwa, uczestnictwo w mszy świętej albo jakiś dobry uczynek, na przykład datek dla biednych. Wiadomo, że nie da się tego wyważyć, porównać. Wiele zależy tu od dojrzałości sumienia naszych wiernych" - powiedział ks. Roman Balunowski z Kurii Metropolitalnej w Białymstoku

Koszalińsko-kołobrzeska


Mieszkańcy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bez wyrzutów sumienia będą oni mogli bawić się w Sylwestra. Biskup wydał dyspensę, która zwalnia z postu w piątek 31 grudnia.

Więcej na następnej stronie

- Ksiądz biskup ordynariusz Kazimierz Nycz wydał zarządzenie, w którym udziela wszystkim przebywającym na terenie diecezji dyspensy - mówi ksiądz Andrzej Żołyniak, rzecznik prasowy diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej - Dotyczy ona wstrzemięźliwości w spożywaniu mięsa i urządzaniu zabaw. Ludzie powinni bawić się tego dnia w zgodzie własnym sumieniem.

Zwolnienie z postu obowiązuje nie tylko mieszkańców diecezji, ale również wszystkich przebywających tego dnia na jej terenie.

Gdańsk


Arcybiskup Tadeusz Gocłowski udzielił dyspensy na sylwestra.

- Nowe przykazania kościelne mówią jasno: katolicy powinni powstrzymywać się od jedzenia mięsa i zabaw w każdy piątek - tłumaczy ks. Jerzy Kownacki, znawca zwyczajów kościelnych. - Zwyczaj ten został ustanowiony na pamiątkę dnia śmierci Chrystusa na krzyżu. Przypomnę, że doszło do tego właśnie w piątek.

- To nie post, ale wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa i powstrzymanie się od zabaw - wyjaśnia ks. Kownacki. - Post jest jakościowy i ilościowy, czyli dotyczy danej potrawy i liczby posiłków. W piątki katolicy powinni się tylko powstrzymywać od jedzenia mięsa, a nie pościć w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Warmińska


Metropolita warmiński, arcybiskup Edmund Piszcz udzielił dyspensy od obowiązku zachowania postu i nieurządzania zabaw w najbliższy piątek.

Dzięki dyspensie wierni z Warmii i Mazur oraz osoby przebywające 31 grudnia w naszej diecezji są zwolnieni z obowiązku piątkowego postu i pokuty.

- Jednocześnie ks. arcybiskup zachęca korzystających z dyspensy do modlitwy w intencji Ojca Świętego i praktykowania uczynków miłosierdzia chrześcijańskiego - mówi ks. Artur Oględzki, rzecznik prasowy kurii metropolitalnej.

RzeszówDyspensy na wieczór sylwestrowy udzielił diecezji rzeszowskiej biskup Kazimierz Górny. O jego decyzji wiernych informować będą księża podczas mszy świętych we wszystkich parafiach regionu.

Przemyska


- Każdy biskup i proboszcz ma możliwość „popatrzenia od strony duszpasterskiej na wieczór sylwestrowy”, który przypada w piątek i udzielenia dyspensy, pozwalającej na spożywanie posiłków mięsnych tego dnia i urządzanie zabaw - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Dodał, że już w ubiegłym roku w kalendarzu liturgicznym np. diecezji przemyskiej zapisano, iż piątek (31 grudnia 2004 roku) jest objęty dyspensą

Więcej na następnej stronie

Zamość


Biskup diecezjalny Zamojsko-Lubaczowski, korzystając z uprawnień kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielił dyspensy na piątek, 31 grudnia 2004 r., od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Wierni, korzystając z dyspensy, winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, zwłaszcza o charakterze religijnym lub charytatywnym.

GliwiceNa piątek 31.12.2004 bp. gliwicki Jan Wieczorek udziela dyspensy od postu piątkowego.

Poznań


Zwolnienia od uczestnictwa w zabawie i spożywania pokarmów mięsnych w Sylwestra, który przypada w tym roku w piątek, udzielił swoim diecezjanom metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki. Hierarcha zalecił jednak wiernym, by w zamian za to odprawili pokutny dzień, jakim jest piątek, w innym czasie.

„Arcybiskup Metropolita Poznański, korzystając z uprawnień z kanonu 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielił dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego piątku 31 grudnia 2004 roku, w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” - głosi komunikat Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, który księża odczytują w kościołach archidiecezji poznańskiej.

W komunikacie zaznaczono jednak, iż „korzystając z dyspensy, wierni winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, zwłaszcza o charakterze religijnym lub charytatywnym”.

Włocławek


We Włocławku bp Wiesław Mering również udzielił dyspensy, prosząc, by korzystający z niej podjęli w innym czasie stosowne dzieła pokutne, zalecając szczególnie uczynki miłosierdzia co do ciała.

A jeśli biskup nie ogłosił dyspensy?


Rzecznik prasowy Episkopatu Polski ks. Józef Kloch wyjaśnił, że zwolnienie z obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku - w tym roku wypada on w sylwestra, 31 grudnia - udzielają na mocy prawa kanonicznego biskup diecezjalny dla swojej diecezji lub proboszcz dla parafii, w której pełnią posługę duszpasterską

Dodał, że Konferencja Episkopatu Polski nie ma podstaw prawnych, by podejmować tego typu decyzję dla wszystkich diecezji, mogą to uczynić biskup lub proboszcz. „Ale jak widać, już samo prawo Kościoła przewiduje przypadki, kiedy z powodu słusznej przyczyny, np. zwyczaju spotkań towarzyskich w sylwestra, można zwolnić wiernych z zachowania postu” - podkreślił rzecznik Episkopatu

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:
- dniami pokutnymi są wszystkie piątki całego roku i okres Wielkiego Postu (kanon 1250);
- wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystki piątki całego roku, chyba że w danym dniu wypada uroczystość oraz w środę popielcową (kanon 1251) i Wigilię Bożego Narodzenia (II Polski Synod Plenarny, Liturgia, n. 121); obowiązuje ona wszystkich po ukończeniu 14 roku życia (kanon 1252).