Święty Augustyn z Chin - św. Augustyn Zhao Rong i Towarzysze

Piotr Drzyzga

publikacja 17.06.2009 11:23

Jan Paweł II wyniósł w 2000 roku na ołtarze 120 chińskich męczenników. Znalazł się w tym gronie między innymi pierwszy zamęczony ksiądz chińskiego pochodzenia...

Święty Augustyn z Chin - św. Augustyn Zhao Rong i Towarzysze Roman Koszowski /Foto Gość Jan Paweł II wyniósł w 2000 roku na ołtarze 120 chińskich męczenników. Znalazł się w tym gronie między innymi pierwszy zamęczony ksiądz chińskiego pochodzenia...

Augustyn Zhao Rong urodził się w 1746 w prowincji Syczuan w Chinach. W młodości sprawował funkcję strażnika więziennego, eskortującego i nadzorującego miedzy innymi chrześcijańskich misjonarzy, których od początku XVIII stulecia zaczęto w „kraju smoka” prześladować.

Źródła różnie podają: że miał się zafascynować chrześcijaństwem, gdy ujrzał emanującego niezwykłym spokojem podczas aresztowania świętego Jana Dufresse, lub też po poznaniu ojca Martinusa Moye, zwanego ojcem Mei, którego miał pilnować w areszcie. Wiemy, że w 1779 roku Augustyn starał się walczyć z klęską głodu i zarazą w prowincji Syczuan, a jednocześnie nauczał Chińczyków wiary chrześcijańskiej. Na kapłana wyświęcono go 10 maja 1781. W roku 1815 roku, gdy prześladowania religijne ponownie się nasiliły, Augustyn został aresztowany i w wyniku ran odniesionych podczas tortur zmarł 27 stycznia, będąc pierwszym księdzem chińskiego pochodzenia, który został męczennikiem.

Beatyfikowany został 27 maja 1900 roku przez papieża Leona XIII. Natomiast kanonizował go Jan Paweł II 1 października 2000 roku, wraz z grupą 119 innych, chińskich męczenników. Warto zaznaczyć, iż nie wszyscy wyniesieni wówczas na ołtarze przez polskiego papieża święci, byli z pochodzenia Chińczykami. Wśród nich znajdowało się także wielu misjonarzy, ale i osoby świeckie, które zginęły w Chinach w latach 1648-1930.

Jednym z „towarzyszy” Augustyna Zhao Rang jest święty Franciszek de Capillas, który urodził się 14 sierpnia 1607 w hiszpańskiej miejscowości Baquerín de Campos. Ten dominikanin został wyświęcony na kapłana w Manili, do której wysłano go z Valladolid w 1632 roku. Następnie przeniósł się do prowincji Fujian, gdzie podczas najazdu Tatarów został pojmany, torturowany i kuszony obietnicą wyjścia na wolność, jeśli tylko zgodzi się wyrzec wiary chrześcijańskiej.

Jako, że Franciszek nie skorzystał z "propozycji" swych prześladowców, a czas spędzony w celi więziennej wykorzystywał na głoszenie nauk chrześcijańskich współwięźniom, został 15 stycznia 1648 roku ścięty i uchodzi dziś za pierwszego z chińskich męczenników.

Męczeństwo po chińsku

Każdy kawałek mojego ciała będzie wam przypominać, że jestem chrześcijaninem - św. Xi Guizi

Kanonizowanych 120 męczenników reprezentuje znacznie większą liczbę chrześcijan, którzy oddali życie za Chrystusa w różnych epokach i okolicznościach historii Kościoła w Chinach. Wśród nich 87 to chińscy katolicy (najmłodszy miał zaledwie 9 lat!), a 33 to misjonarze i misjonarki z Zachodu. Pierwszym męczennikiem Chin jest o. Franciszek Fernández de Capillas, hiszpański dominikanin, umęczony w 1648 r. Największa rzeź wierzących miała miejsce w czasie tzw. powstania bokserów (1899–1900). Zamordowano wtedy 5 biskupów, 29 księży, 9 zakonnic i 30 000 świeckich.

Listę męczenników otwiera ks. Augustyn Zhao Rong, ponieważ był on pierwszym księdzem, Chińczykiem, który poniósł śmierć męczeńską. Pochodził z prowincji Syczuan. W młodości prowadził rozpustny tryb życia. W wieku 20 lat zaczął pracować jako strażnik w więzieniu. W 1772 r. rozpoczęły się prześladowania religijne, w czasie których aresztowano wielu katolików. Jednym z więźniów był misjonarz o. Martinus Moye.

Zhao Rong, który pilnował uwięzionych katolików, był pod wrażeniem ich postawy i zaczął interesować się wiarą katolicką. Ojciec Moye po zwolnieniu z więzienia spotykał się z Zhao Rongiem i nakłonił go do przyjęcia wiary. Augustyn Zhao Rong wkrótce po chrzcie stał się katechistą, a po przygotowaniu kapłanem katolickim. Przez wiele lat pełnił swoją posługę. Podczas kolejnych prześladowań w 1815 r. został aresztowany w czasie udzielania sakramentu choremu. Skazano go na karę 60 razów kijem bambusowym w kostki i 80 policzków skórzaną podeszwą. Ks. Augustyn miał wtedy 69 lat, nie przeżył tej kary.

Chińscy męczennicy zostali kanonizowani przez Jan Pawła II w 2000 roku. Papież w kazaniu przypomniał 14-letnią Annę Wang, która tuż przed ścięciem powiedziała do oprawcy: „Brama niebios otwarta jest dla wszystkich” i trzykrotnie szeptem wezwała imię Jezus. Z kolei 18-letni Xi Guizi zawołał do tych, którzy odcięli mu prawą rękę i próbowali żywcem obedrzeć go ze skóry: „Każdy kawałek mojego ciała, każda kropla mojej krwi będzie wam przypominać, że jestem chrześcijaninem”. Do listy chińskich męczenników Kościół dopisze zapewne kiedyś zamęczonych przez reżim komunistyczny. Mimo wciąż trwających represji liczba chrześcijan w Chinach rośnie. Szacuje się, że żyje tam dziś 7 mln katolików i 15 mln protestantów.

Autor tekstu "Męczeństwo po chińsku" - ks. Tomasz Jaklewicz