Dębowiec: Polskie La Salette

publikacja 07.03.2008 18:44

Dębowieckie Sanktuarium jest miejscem szerzenia kultu Matki Bożej objawionej w La Salette. Jest też miejscem gdzie człowiek doświadczony zmęczeniem cywilizacyjnym może odpocząć i znaleźć przestrzeń wolności pozwalającej na dialog z Bogiem, bliźnimi i samym sobą.

Dębowiec: Polskie La Salette

Miejsce

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu jest zwane polskim La Salette. Założyli je Misjonarze Saletyni, zgromadzenie utworzone w 1852 r., rok po ogłoszeniu dekretu o prawdziwości objawienia w La Salette. Historia sanktuarium dębowieckiego w porównaniu z wieloma innymi sanktuariami w Polsce, czy na świecie jest stosunkowo krótka. W 1910 r. w Dębowcu koło Jasła wystawiono na sprzedaż część majątku byłego ministra austriackiego, hrabiego Floriana Ziemiałkowskiego. Saletyni kupili tę ziemię i jeszcze w tym samym roku przystąpili do budowy klasztoru, według projektu architekta diecezjalnego z Przemyśla, inż. Stanisława Majerskiego.

Obecnie w Dębowcu stoi nowy kościół Matki Bożej Saletyńskiej, poświęcony w 1966 r. oraz kaplica Matki Bożej z La Salette z 1960 r. Poprzedni kościół i kaplica zostały bowiem zniszczone podczas wojny. Przedwojenna jest natomiast Kalwaria Saletyńska, zbudowana w 1929 r. Została tylko przeniesiona na nowe miejsce. Na Kalwarii znajdują się figury przedstawiające trzy fazy objawienia w La Salette, sprowadzone z Lyonu (Francja). 14 scen Męki Pana Jezusa (również wykonanych w Lyonie) w formie płaskorzeźby umieszczono na krzyżach ustawionych wzdłuż drogi krzyżowej. W 1983 r. wykonano kapliczki różańcowe wokół placu sanktuaryjnego.

Szczególnym kultem wiernych cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej, w bocznej kaplicy sanktuaryjnej. Dębowiecka figura jest rzeźbą o wysokości 130 cm, kopią figury z La Salette. Przedstawia Matkę Bożą Saletyńską siedzącą na kamiennym głazie, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. Została wykonana z drewna lipowego w 1959 r. i pokryta polichromią w Krakowie w 1960 r. Rzeźbę wykonał rzeźbiarz Edward Koś, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. W roku koronacji 1996 figura przeszła gruntowną konserwację, której dokonał Przemysław Ćwiertnia z Krakowa. Złotą koronę dla Matki Bożej Saletyńskiej wykonał Lech Dziewulski z Krakowa. 15 września 1996 r. odbyła się bowiem uroczystość koronacji papieskiej łaskami słynącej Figury Matki Bożej Płaczącej, dokonana przez nuncjusza apostolskiego, ks. abp. Józefa Kowalczyka.

Z kultem pątniczym związane były od początku dziejów dębowieckiego sanktuarium praktyki wotywne. Do praktyk wotywnych należy tzw. ofiara. Polega ona na obchodzeniu na kolanach ołtarza z figurą Matki Bożej Płaczącej i jest połączona z prywatnym ofiarowaniem się Maryi. Świadectwem kultu są także dary wotywne składane przez pielgrzymów: błagalne lub dziękczynne. Najczęstszym wyrazem podziękowania za otrzymane łaski są wota – symboliczne dary w postaci srebrnych i metalowych serduszek oraz inne wartościowe przedmioty. Aktualnie w kaplicy Matki Bożej Płaczącej znajduje się 10 metalowych gablot, w których wyeksponowano 383 wota. Kolejną formą kultu jest od 1982 r. nabożeństwo nieustającej nowenny do Matki Bożej Saletyńskiej. Podczas tej nowenny odczytywane są prośby i podziękowania, które czciciele składają osobiście lub przesyłają pocztą. Adresy nadawców wyraźnie wskazują, że apostolski zasięg dębowieckiego ośrodka przekroczył granice Polski.

Od 1911 r. w Dębowcu oprócz Saletynów pełnią posługę Siostry Wynagrodzicielki Matki Bożej z La Salette.

Nabożeństwa
Przesłanie Maryi z La Salette dębowieccy Saletyni głoszą przez:
- obsługę pielgrzymów przybywających indywidualnie i w sposób zorganizowany;
- organizowanie dorocznych odpustów ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w maju i wrześniu;
- czuwania saletyńskie;
- głoszenie Słowa Bożego;
- sprawowanie sakramentów zwłaszcza Eucharystii i Pojednania;
- głoszenie rekolekcji dla grup specjalnych i rekolekcji zamkniętych;
- formację religijną za pomocą katechezy dla dorosłych;
- szerzenie pobożności maryjnej;
- korespondencję z czcicielami Matki Bożej Płaczącej za pośrednictwem kancelarii apostolskiej;
- rozpowszechnianie pozycji książkowych i audiowizualnych o tematyce saletyńskiej;
- pomoc duszpasterską w sąsiadujących dekanatach;
- głoszenie rekolekcji i misji parafialnych. SZCZEGÓŁOWY PLAN PASTORALNY SANKTUARIUM

Niedziele
Msze św. – godz. 7:00, 9:30, 11:00, 15:00, 18:00;
Różaniec – godz. 9:00;
Katecheza dla dorosłych – godz. 10:30 (sala konferencyjna Domu Rekolekcyjnego);
Nabożeństwo okresowe – godz. 17:30;
Adoracja Wynagradzająca w każdą trzecią niedzielę miesiąca po Mszach św. zaczynających się o godz. 7:00 i 9:30;
Duszpasterstwo osób żyjących w związkach nie sakramentalnych w trzecie niedziele miesiąca – Msza św. godz. 15:00, a następnie spotkanie w sali konferencyjnej Domu Rekolekcyjnego.

Dni powszednie
Msza św. w kaplicy Matki Bożej Płaczącej – godz. 7:00 i 10:30;
Nabożeństwo okresowe – godz. 17.30; jeżeli nie ma nabożeństwa odmawia się nieszpory, a następnie różaniec;
Msza św. wieczorna – godz. 18:00

Nabożeństwa okresowe
Nabożeństwa okresowe: nabożeństwo majowe, czerwcowe, wrześniowe, różańcowe w październiku, wypominkowe w listopadzie. Wszystkie o godz. 17:30.
Nieustająca Nowenna do Matki Bożej Saletyńskiej w każdą środę o godz. 17:30.
Godzina Święta, a po niej Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne w pierwsze czwartki miesiąca o godz. 17:30.
Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa w pierwsze piątki miesiąca o godz. 17:30, o godz. 18:00 Msza św. o Najświętszym Sercu Jezusa.
W pozostałe piątki miesiąca, gdy nie ma nabożeństwa okresowego, po nieszporach śpiewa się koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu o godz. 17:30.
Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi w pierwsze soboty miesiąca o godz. 17:30.
Nowenna do Dzieciątka Jezus od 16 grudnia o godz. 17:30, w Wigilię o godz. 6:30.
Apel Maryjny z procesją z lampionami na Kalwarię Saletyńską o godz. 21:00 od 1 maja do 30 września.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w piątki o godz. 20:00 w okresie od maja do października.
Jutrznia o godz. 6:30 w okresie od maja do października.

Uroczystości przypadające w dni robocze:
Msze św. o godz. 7:00. 9:30, 11:00 i 18:00.

Spowiedź św. podczas każdego nabożeństwa oraz na prośbę wyrażoną na furcie klasztornej.

Odpusty
Centralny odpust ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w trzecią sobotę i niedzielę września.
Odpust lokalny w trzecią sobotę i niedzielę maja.
Czuwania Saletyńskie w trzecie soboty i niedziele czerwca, lipca, sierpnia i października.

Dom Rekolekcyjny
Dom Rekolekcyjny zaprasza na rekolekcje dla maturzystów, Anonimowych Alkoholików, małżeństw, kapłanów i inne.

Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej
Przy Sanktuarium działa również Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej (ARS) zrzeszające tych, którzy chcą głębiej żyć orędziem z La Salette i ofiarować Matce Najświętszej więcej modlitwy i wynagrodzenia. Chcąc należeć do ARS-u należy najpierw zapoznać się z Kartą i Regulaminem Apostolstwa, a następnie wypełnić i złożyć deklarację. Informacje na ten temat znajdują się w książeczce p.t. "Nabożeństwo do Matki Bożej Płaczącej", która jest do nabycia w wydawnictwie La Salette. Adres Wydawnictwa: Wydawnictwo La Salette, ul. Koszalińska 12, 30-407 KRAKÓW, tel.: (0-12) 267 45 34, tel. kom.: 0 602 159 142.

Redakcja Posłańca
Przy Sanktuarium w Dębowcu znajduje się również Redakcja La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej. Wydawany jest tam "Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej" – dwumiesięcznik w pięknej szacie graficznej. Znaleźć w nim można wiele interesujących artykułów teologiczno-duszpasterskich, informacje z życia i działalności Sanktuarium w Dębowcu, a nade wszystko naukę płynącą z orędzia Matki Bożej Płaczącej w La Salette. Adres redakcji: Redakcja "La Salette – Posłaniec MBS", 38-220 Dębowiec 55, tel./fax.: (0-13) 44 130 02. Pielgrzymki
Sanktuarium w Dębowcu jest jednym z najpopularniejszych polskich miejsc pielgrzymkowych. Co roku przybywa tam około 700 pielgrzymek zorganizowanych, liczących w sumie ponad 30 tysięcy osób. Wielu jest także pielgrzymów indywidualnych. Co roku księża podczas nabożeństw rozdają ponad 90 tysięcy Komunii św.

Najwięcej grup przybywa w maju, czerwcu i wrześniu. Zdecydowanie przeważają wierni z diecezji rzeszowskiej, ale przybywają też licznie pielgrzymki z odległych rejonów kraju, a nawet z zagranicy. W ostatnich dwóch latach do Dębowca przyjechali pielgrzymi m.in. z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Węgier, Chorwacji, Włoch, Anglii, Szwajcarii, Francji, Szwecji, a nawet USA i Meksyku.

Dojazd
Dębowiec to wieś w województwie podkarpackim, nad Wisłoką, w obrębie Pogórza Jasielskiego, w diecezji rzeszowskiej. Jest siedzibą gminy, w której mieszka ponad 8 tysięcy ludzi.
Dojechać można bez problemu autobusem ze stolicy powiatu – Jasła, od którego wieś oddalona jest o zaledwie osiem kilometrów na południe.

Do Jasła można się dostać zarówno autobusem jak i pociągiem z całego kraju. Miasto ma bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Warszawą, Łodzią, Krakowem, Katowicami, Rzeszowem, Radomiem i Lublinem.

Dworzec autobusowy w Jaśle znajduje się tuż koło kolejowego.

Noclegi
W Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium jest 110 miejsc noclegowych w wygodnych, 2, 3 i 4-osobowych pokojach z łazienką i prysznicem. Można wykupić całodzienne wyżywienie.
W Domu znajdują się ponadto: kaplica, dwie sale konferencyjne, kawiarenka i sala audiowizualna.
Miejsca można rezerwować telefonicznie lub listownie:
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, 38-220 Dębowiec 55; tel.: (0-13) 441 31 90, tel. kom.: 0-601 92 08 92, wew. 344, fax.: (0-13) 441 30 12, wew. 305; e-mail: dr_debowiec@poczta.onet.pl



sierpień 2003