Górka Klasztorna: Najstarsze polskie sanktuarium maryjne

dodane 10.09.2003 12:40

Tradycja kultu maryjnego w Górce Klasztornej koło Łobżenicy sięga 1079 r. Wówczas Matka Boża ukazała się pasterzowi nad studzienką wybudowaną dla bydła. Od tego czasu pielgrzymowali w to miejsce wierni.


Miejsce
W roku 1111 w miejscu objawienia wybudowano drewniany kościółek Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zwany "studzienką". Po cudowną wodę studzienną już wówczas przybywali pątnicy. Tradycja ta przetrwała do dziś.

Górka Klasztorna, mimo swej wspaniałej historii, jest sanktuarium stosunkowo mało znanym. Zapewne dlatego, że już w średniowieczu znalazła się w cieniu innych sanktuariów i była lokalnym miejscem kultu. Potem, w czasach reformacji znajdowała się na terenach zdominowanych przez luteranów. W 1595 r. spalili oni kościół. Nową świątynię zbudowano dopiero na początku lat trzydziestych XVII wieku. W 1638 roku w Górce osiedlili się Bernardyni. Od tego czasu Sanktuarium zyskało na znaczeniu. Pielgrzymów było coraz więcej. W XVIII wieku rozbudowano kościół. W 1747 r. postawiono też obecny budynek studzienki.

Na początku XIX w. władze pruskie usunęły z Górki Bernardynów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości osiedlili się tu Misjonarze Świętej Rodziny. Wówczas, w 1923 roku miejsce to zaczęto nazywać Górką Klasztorną. Wcześniej bowiem mówiono po prostu Górka koło Łobżenicy.
Późniejsze dzieje Sanktuarium okazały się tragiczne. Hitlerowcy podczas wojny urządzili w Górce obóz koncentracyjny.

Obecnie pielgrzymi przybywają zarówno do studzienki z cudowną wodą jak i do obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Studzienka mieści się na Placu Objawienia. Woda w niej ma właściwości lecznicze, potwierdzone przez Wydział Farmaceutyczny Zakładów Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Akademii Medycznej w Poznaniu.

Cudowny Obraz Matki Bożej Góreckiej jest kopią obrazu jaki Sanktuarium ofiarowała Barbara Wydzierska około 1654 r. Przedstawia Niepokalaną z Dzieciątkiem na ręce i księżycem u stóp. Znajduje się on w ołtarzu głównym kościoła, obwieszony licznymi wotami, które świadczą o otrzymywanych łaskach.
Oryginał niestety spłonął w roku 1907. Obecny obraz jest rekonstrukcją wykonaną tuż po II wojnie światowej przez prof. Hoppena z Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu. Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu 6 czerwca 1965 roku.

Dodatkowymi atrakcjami dla pielgrzymów są Muzeum Misyjne, zrekonstruowany pogański krąg kultowy, który niegdyś istniał na Górce, sklepik z dewocjonaliami oraz skansen maszyn rolniczych. Muzeum, znajdujące się w podziemiach kościoła jest obecnie nieczynne, z powodu prac remontowych w kościele.

Nabożeństwa
Msze Święte:
dni powszednie: 7:00, 18:00 (zimą
niedziele i święta: 6:30, 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00.
W okresie jesienno-zimowym Msza z godz.18:00 zostaje przeniesiona na godz. 16:00.

Nowenna do Matki Bożej Góreckiej w każdą środę o godz. 18:00.
Intencje mszalne: terminowe, bezterminowe, zbiorowe za żywych (odprawiane w środy o 18:00), zbiorowe za zmarłych (odprawiane w piątki o 18:00), prośby i podziękowania na Nowennę do Matki Bożej Góreckiej – można zamawiać listownie na adres sanktuarium: Sanktuarium Maryjne, Górka Klasztorna, 89-310 Łobżenica.

Od 1984 r. w Sanktuarium corocznie urządzane jest Misterium Męki Pańskiej. Akcja misterium rozgrywa się na Placu Objawienia, gdzie ukazała się Matka Boska. Golgotę umieszczono kilkaset metrów od Placu Objawienia. Żeby się tam dostać aktorzy wraz z widzami przebywają drogę krzyżowa przez Gaj Górecki.

W rolę Jezusa wciela się zawsze ksiądz ze zgromadzenia zakonnego Misjonarzy Świętej Rodziny, opiekującego się Góreckim Sanktuarium. Godne uwagi są zawarte w Misterium realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania. Niezwykłe ważnym uzupełnieniem dla przedstawianych scen męki Chrystusa jest muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby Misterium przez Roberta Kanaana w 1998 r.

Na terenie Sanktuarium w Górce Klasztornej corocznie odbywa się także Festiwal Piosenki Religijnej "Maria Carmen", połączony z Góreckimi Dniami Młodości. Misjonarze Świętej Rodziny organizują także Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych pod nazwą "Spotkanie u Matki". Gromadzi on około 1000 osób niepełnosprawnych z całej Polski.

Dojazd
Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej znajduje się w Wielkopolsce, w powiecie pilskim, na Pojezierzu Krajeńskim. Na większości map nie jest oznaczone, dlatego planując dojazd należy szukać miasteczka Łobżenica. Jest ono oddalone o około półtora kilometra od Górki Klasztornej. Łobżenica liczy ok. 3,3 tys. mieszkańców.

Do Łobżenicy można dojechać samochodem trasą Warszawa – Szczecin (E 10). Na odcinku Nakło – Piła za miejscowością Wyrzysk trzeba skręcić na Łobżenicę, z Łobżenicy ok. 1,5 km na północny zachód, w kierunku Złotowa.
Można także dojechać autobusem PKS z oddalonej o 46 km Piły.

Noclegi
Na terenie Sanktuarium znajdują się dwa domy noclegowe: Dom noclegowy "Syjon" na 60 miejsc, oraz "Dom Pielgrzyma" na 90 miejsc. W Domu Pielgrzyma znajduje się aula konferencyjna na 120 osób ze sceną i zapleczem kuchennym. "Dom Pielgrzyma" przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażony został w podjazdy oraz sanitariaty dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W "Domu Pielgrzyma" znajdują się pokoje 4 i 6 osobowe z łazienkami na korytarzach. "Dom Pielgrzyma" przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony został w podjazdy oraz sanitariaty dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Noclegi należy rezerwować pisemnie lub telefonicznie. W przypadku większych grup rezerwacji trzeba dokonać 6 tygodni przed planowanym przyjazdem. Od grup pobierana jest zaliczka po 5 zł od osoby, Sanktuarium: Dom Pielgrzyma, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, 89-310 Łobżenica. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel.: (0-67) 286 08 48.wrzesień 2003
Tagi: