Maltańska Służba Medyczna Pomagać z Chrystusem

Katarzyna Stania

publikacja 21.08.2009 10:30

Dla nich wiek i pozycja społeczna nie mają znaczenia. Niezależnie od swojego wieku mówią sobie po imieniu. Są uczniami, studentami, ludźmi pracującymi zawodowo. Łączy ich jedno – chęć ratowania ludzkiego życia.

Maltańska Służba Medyczna Pomagać z Chrystusem

Można ich spotkać głównie na corocznej Pieszej Pielgrzymce Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, comiesięcznych czuwaniach z Matką Bożą Hałcnowską, a także podczas wielu innych wydarzeń, zarówno świeckich, jak i kościelnych. Ubrani w czerwone stroje z białym krzyżem kawalerskim na plecach czuwają nad bezpieczeństwem powierzonych im w opiekę ludzi.

Kim są?
Maltańska Służba Medyczna stanowi grupę osób, które zgromadziły się dobrowolnie, by żyć wiarą katolicką i działać zgodnie z hasłem Zakonu Maltańskiego: „Ochrona wiary i pomoc potrzebującym”. Stowarzyszenie to powstało w Polsce w 1990 r. na życzenie kard. Franciszka Macharskiego. Jest ono świecką formą uczestnictwa w Zakonie Kawalerów Maltańskich i z tegoż zakonu czerpie swoje tradycje i zasady. Podstawową formą działalności Maltańskiej Służby Medycznej jest medyczne zabezpieczenie pielgrzymek i uroczystości religijnych, zawodów sportowych, koncertów, kongresów, jak również innych imprez kulturalnych. Główną siedzibą MSM, kierowaną przez państwa Henryka i Różę Kubiaków, jest Kraków, jednakże na terenie całego kraju istnieje jeszcze blisko 40 oddziałów, w tym oddział bielski.

– Nasz oddział został oficjalnie powołany w 2003 roku. W tym samym roku zostaliśmy obdarowani przez naszych przyjaciół z Niemiec karetką maltańską. Dzięki temu mamy możliwość w razie potrzeby transportować chorych i poszkodowanych własną karetką, nie tracąc czasu na oczekiwanie na przyjazd pogotowia – opowiadają bielscy maltańczycy. – Przygotowując się do naszej działalności, prowadzimy kursy pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestniczą w nich zarówno nasi członkowie chcący poszerzyć swoje wiadomości, osoby, które chcą zostać maltańczykami oraz osoby z zewnątrz. Prowadzimy również kursy dla innych organizacji – dodają.

Maltańska Służba Medyczna jest organizacją zrzeszającą wolontariuszy; każdy z nich wykonuje swe zadanie całkowicie charytatywnie. – Wolontariat w MSM to doskonała nauka odpowiedzialności za siebie i innych – twierdzą zgodnie wolontariusze. – Przynależność do MSM daje możliwość poznania interesujących ludzi i cennych doświadczeń. Jest to sposób na połączenie doskonałej zabawy z pomocą bliźniemu – podsumowują.

Ile rąk do pracy?
Oddział Bielsko-Biała liczy około 40 czynnie działających maltańczyków, trzech lekarzy, sześciu ratowników medycznych oraz dwie pielęgniarki. Oprócz standardowych akcji spotykają się oni co miesiąc na Eucharystii w kościele NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie. Ważnym punktem comiesięcznych spotkań jest także omówienie bieżących spraw oraz doszkalanie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Maltańczycy dbają o regularne szlifowanie swoich umiejętności, aby być przygotowanymi nawet na najbardziej zaskakujące zdarzenia.

Członkowie oddziału bielskiego swoją pracą wspierają także inne oddziały. Największym tego typu międzyoddziałowym wydarzeniem jest zabezpieczenie medyczne uroczystości święta Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Dużym wezwaniem dla bielskich maltańczyków w ostatnim czasie było medyczne zabezpieczenie obchodów 30. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, które odbywały się na placu Piłsudskiego w Warszawie. O pomoc zwrócił się do nich sam moderator Ruchu Światło–Życie ks. Adam Wodarczyk. O tym, że ratownictwo „uzależnia”, przekonał się już niejeden członek MSM. Niektórzy z nich właśnie tu odkryli swoje powołanie, którym jest praca lekarza czy też ratownika medycznego.

Potrzebni wszyscy
Kto może zatem zostać maltańczykiem? Mile widziani są wszyscy, którzy chcą bezinteresownie służyć drugiemu człowiekowi. Jedyne warunki, jakie musi spełnić kandydat, to wiek powyżej 16 lat, deklaracja dobrowolnego życia w wierze katolickiej i działalności zgodnie z zasadami stowarzyszenia. Ponadto trzeba wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, prowadzonym przez instruktorów MSM, oraz pozytywnie zdać egzamin. Przede wszystkim jednak przyszły członek MSM musi być praktykującym katolikiem. Więcej informacji na temat działalności Maltańskiej Służby Medycznej można uzyskać na stronie internetowej www.malta.bielsko.pl.

W mojej opinii
Ks. Tadeusz Słonina SDS, proboszcz w Cygańskim Lesie
Cieszę się bardzo z obecności Maltańskiej Służby Medycznej w naszej parafii. Wiele złych rzeczy mówi się obecnie o młodzieży, ale ci młodzi ludzie pokazują, ile można zrobić dobrego. Komendant MSM mieszka na terenie tej parafii i pewnego dnia poprosił mnie o udostępnienie sali, która byłaby miejscem spotkań oddziału. Jako że wiele pomieszczeń w dolnym kościele jest wolnych, nie było problemu. Maltańczycy przenieśli tu swój sztandar i materiały szkoleniowe, na których co miesiąc przeprowadzają ćwiczenia. Ponadto biorą udział w ważnych uroczystościach w naszej parafii. Zawsze pojawiają się ze sztandarem i chętnie służą pomocą. Widzę ich działalność także w diecezji. Często odbieram dla nich listy z prośbą o zabezpieczenie medyczne, ale także i podziękowania za udzieloną pomoc.