22. Franciszkańskie Spotkanie Młodych Wybór życia

publikacja 13.08.2009 09:26

Mieszkańcom Podbeskidzia FSM kojarzy się z nazwą bielskich zakładów, dawniej produkujących syrenę i malucha. Dziś skrót ten oznacza Franciszkańskie Spotkanie Młodych.

22. Franciszkańskie Spotkanie Młodych Wybór życia Foto: ks. Jacek M. Pędziwiatr

Kalwaria Pacławska to wiekowe sanktuarium maryjne, leżące na granicy z Ukrainą, prowadzone przez franciszkanów konwentualnych. Na przełomie lipca i sierpnia na tygodniowe rekolekcje ze świętymi Franciszkiem i Klarą przyjechało tu blisko tysiąc młodych z całej Polski. Wśród nich była też piętnastoosobowa grupa z Rychwałdu i Łękawicy.

Ekologiczny patronat
Spotkania mają ponaddwudziestoletnią tradycję. To tydzień modlitw, katechez, spotkań i dyskusji w grupach, nabożeństw, koncertów i seansów filmowych pod gołym niebem. „Ze świętymi Franciszkiem i Klarą wybieramy życie” – takie hasło przyświecało tegorocznemu FSM-owi. Oraz z błogosławionym Jakubem Strzemię – trzeba dodać, bo i ten patron krakowskiej prowincji franciszkanów zagościł w swoich relikwiach. Odprawiono przy nich „Nabożeństwo Mitry”. Bł. Jakub uchodzi za patrona w bólach i zawrotach głowy, a wiekowa tradycja przypisuje jego mitrze właściwości uzdrawiające.

Historycznych odwołań podczas FSM było więcej: jeden z dni poświęcono św. Maksymilianowi; odbyło się także nabożeństwo przyjęcia nowych członków MI. Autentycznym mieczem pasowano nowych Rycerzy Niepokalanej.W ramach akcji „wybierania życia” zorganizowano dzień honorowego krwiodawstwa – 53 śmiałków oddało łącznie 22 litry krwi. Z kolei ratowaniu życia nienarodzonych poświęcone było nabożeństwo duchowej adopcji. I jeszcze znalazło się miejsce na szacunek życia wokół nas.

Jednym z gości FSM-u była „REFA” – Ruch Ekologiczny Świętego Franciszka z Asyżu. Jego członkowie przeprowadzili plenerową konferencję, wyprowadzając młodzież... w pole, w las i nad strumień, by dostrzegli i uszanowali życie w stworzeniach. Nie zapomniano też o życiu łaską: u progu FSM-u jego uczestnicy przeżyli nabożeństwo pojednania i spowiedź. Młodzież była ponadto świadkiem święceń kapłańskich o. Łukasza Samca, pracującego na misjach, oraz ceremonii zaślubin Ani i Łukasza, od lat związanych z FSM-em.

Miejsca z klimatem
Na FSM-ie zaskakuje wyciszenie i porządek. Na niewielkiej przestrzeni biwakuje tysiąc młodych. Nie ma problemów z dyscypliną. Jest też dla FSM-owiczów na Kalwarii kilka miejsc ważnych. Kościół – a w nim łaskami słynący obraz Matki Boskiej. Na środku prezbiterium – duży franciszkański krzyż. Przy ołtarzu płonie świeca z logo Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Na specjalnym tronie leży otwarta księga Pisma Świętego oraz reguła franciszkańska, mająca w tym roku 800 lat.

Z kościoła wychodzi się wprost na zadrzewiony park. Ustawiono tu zadaszoną scenę, przed którą odbywa się część spotkań i koncerty. Na skraju łąki rozstawiono prowizoryczny ekran, by nocą mogły się tu odbywać seanse akademii filmowej „Pod chmurką”. Jeszcze jedno ważne miejsce to położona nieco na uboczu kaplica św. Rafała. Tutaj przez cały tydzień trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Nawet nocą adorujących jest tylu, że klęczą dokoła kaplicy, na pokrytym ciężką rosą dywanie z trawy.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr

Spotkanie z Nim - mini-sonda

O. Piotr Reizner OFMCnov, dyrektor FSM-u:
- FSM to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, który podczas FSM-u działa na wiele sposobów. Jest obecny w pięknie kalwaryjskiego krajobrazu, w drugim człowieku, w liturgii, w muzyce, w ciszy… Działa na bardzo wiele sposobów, tak, by każdy mógł się z Nim spotkać.

Wojtek, animator na FSM-ie, z grupy żywieckiej
– Animator ma być człowiekiem z cienia. Ma prowadzić na spotkanie z Bogiem, pobudzać do refleksji, rozmowy i udziału w nabożeństwach, ale przy tym nie błyszczeć, nie zwracać uwagi innych na siebie. Trzeba przyznać, że to trudna postawa. Uczy pokory i prawdziwej służby Panu.

Kasia z grupy żywieckiej
– Podczas FSM-u najgłębiej przeżywaliśmy wspólna modlitwę. Szczególnie poruszyło nas nabożeństwo pokutne, które odbyło się u progu spotkania, w poniedziałek późnym wieczorem. I spowiedź bardzo wyjątkowa, bo konfesjonały były ustawione nie tylko w kościele, ale również w parku przed nim. Niektórzy spowiadali się także, siedząc lub stojąc. Ta niezwykła postawa sprzyjała niezwykłym przemianom, prowadzącym do nawrócenia.

Patrycja z grupy żywieckiej
– FSM jest także czasem muzyki na chwałę Pana. W tym roku zagrały dla młodych zespoły: Fioretti, A&D;, Porozumienie oraz Anti Babylon System. Podoba mi się także i to, że młodzież może tutaj znaleźć odpowiedź na nurtujące ją problemy. Tym razem ojciec Jerzy Brusiło wyjaśnił nam problematykę zła technik in vitro, eutanazji, aborcji i antykoncepcji.