Krucjata Wyzwolenia Człowieka Jesteśmy wolni!

Marta deka

publikacja 29.06.2009 14:58

Nie tylko dobrowolnie podejmują się całkowitej abstynencji, ale też nie częstują i nie kupują alkoholu.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka Jesteśmy wolni! Członkowie Diakonii Wyzwolenia. Foto: ks. Dariusz Szlachcic.

Niedawno jubileusz 30-lecia istnienia obchodziła Krucjata Wyzwolenia Człowieka. W diecezji radomskiej deklarację członkowską podpisało ponad tysiąc osiemset osób. To między innymi oni wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ruchów i Stowarzyszeń, która odbyła się w Warszawie. – To było święto jedności. Przekonaliśmy się, że jest nas wielu. Najważniejszym momentem była Msza św. i odsłonięcie krzyża na placu Piłsudskiego. Krzyż jest wpisany w herb Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W tym krzyżu my też odnajdujemy siłę do zwycięstwa. Chrystus zwyciężył i my też zwyciężamy ze swoimi słabościami i nałogami – mówi moderator Diakonii Wyzwolenia Człowieka ks. Dariusz Szlachcic.

Początki
Krucjata Wyzwolenia Człowieka została powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło–Życie w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu jego pontyfikatu: „Proszę, abyście przeciwstawili się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.

Krucjata została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego, jemu oddana i przez niego pobłogosławiona podczas I Pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu. Od tego momentu dzieło to rozszerza się. Przystępuje do niego coraz więcej osób. – Młodzi ludzie włączający się w Krucjatę Wyzwolenia Człowieka często mówią, że podejmują ten czyn wyrzeczenia się alkoholu i wszelkich używek ze względu na kogoś zniewolonego. Często to przynosi owoc. Mają radość, że to ich wyrzeczenie pomogło komuś wydobyć się z nałogu. To jest otwarcie się na drugiego człowieka i czyn miłości – podkreśla ks. Dariusz.

Diakonia Wyzwolenia
W radomskiej diecezji osobami, które szczególnie czują się odpowiedzialne za szerzenie dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, są członkowie Diakonii Wyzwolenia działającej w ramach ruchu Światło–Życie. Tworzy ją osiemnaście osób. Pochodzą z różnych miejscowości, m.in. z Radomia, Dąbrówki Warszawskiej, Opoczna, Magnuszewa, Białobrzegów, Iłży, Bierwiec i Starachowic. – Krucjata jest dla mnie pewnym stylem życia – pisze jeden z jej członków. – Ten sposób życia bez picia alkoholu daje mi radość, bo wyrzekając się tego, co przecież dał mi Bóg, mogę pomagać tym, którzy zagubili się w swoim życiu, zapili swoje życie, uciekli ze swoimi problemami i smutkami w uzależnienia. Jestem członkiem KWC i codziennie modlę się za osoby w nałogach oraz za te osoby, które wraz ze mną podjęły to dzieło. A poza tym jestem całkiem normalnym studentem. Lubię poszaleć na imprezach, chodzić po górach i ogólnie aktywnie spędzać wolny czas.

Maria i Józef Wulczyńscy z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka związani są już ponad dwadzieścia lat. – Dało mi to całkowitą wolność, powiedziałem „nie” wszelkim używkom i temu wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności. Każdy członek krucjaty daje świadectwo wolności. Krucjata dzisiaj to nie tylko wyzwolenie od nałogu alkoholizmu, ale również od wszelkich innych nałogów, m.in. narkotyków czy nawet gier komputerowych – podkreśla pan Józef. Pani Maria opowiada, że kiedyś poproszono ich o modlitwę w intencji uzależnionej 30-letniej kobiety. – Ku naszej radości po kilku miesiącach otrzymaliśmy podziękowanie za jej wyjście z nałogu – wspomina.

Wakacje
Młodzież swoje spotkania ma w ramach tzw. szkoły animatorów, która odbywa się w Pionkach. Rodziny w każdy drugi wtorek miesiąca o 19.00 spotykają się przy parafii św. Józefa na radomskim Młodzianowie. Oprócz tego 25 dnia każdego miesiąca o 18.00 w kościele Świętej Rodziny w Radomiu sprawowana jest Msza św. w intencji trzeźwości.

W czasie wakacji członkowie Diakonii Wyzwolenia Człowieka odwiedzać będą turnusy oazowe. Będzie można ich spotkać na pątniczym szlaku do Niepokalanowa i na Jasną Górę. Przygotowywana jest broszurka zawierająca kompendium wiedzy o krucjacie. – Jest nas w diakonii kilkanaście osób, dlatego dzielimy się na zespoły. Część animuje na oazie, część na pielgrzymce, a pozostali przygotowują materiały. Chcemy mówić o krucjacie i promować styl życia wolny od alkoholu i wszelkich zniewoleń. Będzie to okazja do dania świadectwa o tym, co daje trwanie w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka i jakie przynosi ono owoce w codziennym życiu – mówi ks. Dariusz.

Deklaracje krucjaty może podpisać każdy, kto ukończył 18 lat. Formularz jest dostępny na stronie www.kwc.oaza.pl. Odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości można uzyskać na dwradom@gmail.com.