Pielgrzymi północy i inni

red.

publikacja 20.07.2018 18:40

Tolkmicko, jak co roku, zaprasza na Dni Jakubowe.

Pielgrzymi północy i inni Łukasz Sianożęcki /Foto Gość Tolkmicko, Dni Jakubowe - inscenizacja chrztu Lanzanii

Parafia św. Jakuba oraz władze Tolkmicka zapraszają na doroczne Dni Jakubowe. W tym roku świętowanie ku czci patrona tej leżącej nad Zalewem Wiślanym miejscowości odbędą się 28 i 29 lipca. Dzień pierwszy upłynie pod znakiem Festiwalu "Pielgrzymi Północy". Dokładnie o godz. 12.03 z wieży ratuszowej rozbrzmi tolkmicki hejnał - będzie to sygnał do rozpoczęcia "Jarmarku pielgrzyma".

Dla wszystkich, którzy przybędą na ostatni weekend lipca do Tolkmicka, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Prezentacja rzemiosł dawnych i tradycyjnych, warsztaty archeologiczne pn. "Odkrywanie najdawniejszych dziejów Tolkmicka", przygotowane przez Towarzystwo Naukowe "Pruthenia", warsztaty włókiennicze, kaletnicze - to tylko niektóre z sobotnich atrakcji. O godz. 18.30 w kościele św. Jakuba wystąpią Trubadurzy Chrystusa Pana, Joculatores Dei oraz schola Teatru Węgajty.

Niedziela rozpocznie się uroczystą Mszą z procesją wokół kościoła (początek o godz. 11). O 12.20 z wieży ratuszowej ponownie rozbrzmi hejnał tolkmicki - to znak, że można już rozpocząć uroczysty przemarsz na targowisko z Orkiestrą Dętą z Zielonki Pasłęckiej, która zagra też krótki koncert dla gości Dni Jakubowych.

W niedzielę mieszkańcy oraz turyści będą mogli posmakować zupy rybnej (bezpłatnie) oraz innych smakołyków na stoiskach kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. O godz.13 rozpoczną się koncerty zespołów Tolkmiczanki, Sasanki, Sentyment. Na godz. 14. zaplanowano koncert Alicji Westerlich, uczestniczki "The Voice od Poland", o godz. 15.30 zagra Libra Band z Braniewa. O godz. 18 wystąpi teatr muzyczny HALS z programem "Piosenka jest dobra na wszystko".

Tegoroczne Dni Jakubowe zakończy święcenie łodzi w porcie w Tolkmicku o godz. 16 oraz Msza św. o godz.18 w kościele św. Jakuba, a po niej święcenie pojazdów.