Zapomnij o pomarańczach

Krzysztof Błażyca

GN 21/2018 |

publikacja 24.05.2018 00:00

Donata miała 17 lat. Przypadkowo poznany chłopak zaproponował jej wyjazd na plantację pomarańczy do Hiszpanii. Gdy już była na miejscu, usłyszała: od teraz będziesz prostytutką.

Sieć Bakhita tworzą siostry z 19 zgromadzeń, pracujące w wielu różnych miejscowościach. krzysztof błażyca /foto gość Sieć Bakhita tworzą siostry z 19 zgromadzeń, pracujące w wielu różnych miejscowościach.

Została sprzedana. „Płakałam, nie zgadzałam się. Bunty nie pomogły. Bili mnie, przywiązywali do łóżka, gwałcili – aż do dnia, kiedy policja zrobiła nalot na ten burdel. Znaleźli moje fałszywe dokumenty. Zabrali mnie. Bałam się zeznawać przeciw temu człowiekowi. Przechodzi ludzkie pojęcie, jaką krzywdę jest w stanie wyrządzić”.

Historię Donaty i wiele innych podobnych przytacza na swojej stronie internetowej Sieć Bakhita ds. Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa. To istniejąca od 2011 r. inicjatywa sióstr z różnych zgromadzeń zawiązana w celu zapobiegania handlowi ludźmi i pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku tego procederu. Za patronkę siostry obrały św. Józefinę Bakhitę, byłą sudańską niewolnicę, późniejszą kanosjankę, która przeszła przez wiele życiowych cierpień i dramatów. Obecnie w Sieci Bakhita zaangażowane są siostry z 19 zgromadzeń. Działają w ramach Komisji Dzieł Charytatywnych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Pomagają im również osoby świeckie.

Po godzinach

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.