MONEYVAL pozytywnie o walce Watykanu z przestępstwami finansowymi

KAI |

publikacja 08.12.2017 19:12

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało raport z posiedzenia plenarnego MONEYVAL, które 6 grudnia omawiało postępy Stolicy Apostolskiej /Państwa Watykańskiego w walce z przestępstwami finansowymi.

MONEYVAL pozytywnie o walce Watykanu z przestępstwami finansowymi Roman Koszowski /Foto Gość Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało raport z posiedzenia plenarnego MONEYVAL, które 6 grudnia omawiało postępy Stolicy Apostolskiej /Państwa Watykańskiego w walce z przestępstwami finansowymi

Komitet MONEYVAL - organ Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy z zadowoleniem przyjął postęp poczyniony przez Stolicę Apostolską i Państwo Watykańskie w ciągu ostatnich dwóch lat. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało raport z posiedzenia plenarnego MONEYVAL, które 6 grudnia omawiało postępy Stolicy Apostolskiej /Państwa Watykańskiego w walce z przestępstwami finansowymi.

W dokumencie zwrócono uwagę na utworzenie wyspecjalizowanej jednostki ds. przestępstw gospodarczo-finansowych w obrębie Korpusu Żandarmerii oraz mianowanie specjalnego asystenta Promotora Sprawiedliwości. Uznano też, iż Urząd Informacji Finansowej (AIF) działa skutecznie jako jednostka wywiadu finansowego oraz nadzoru finansowego i reglamentacji. Podkreślono dobrze funkcjonujący system sprawozdawczości, a także znaczącą współpracę międzynarodową.

Moneyval wskazał na konieczność poprawy w zakresie egzekwowania prawa i wymiaru sprawiedliwości. Stolica Apostolska zobowiązała się do podjęcia niezbędnych działań w odpowiednich obszarach by wzmocnić wysiłki na rzecz zwalczania i zapobiegania przestępstwom finansowym – czytamy w watykańskim komunikacie.