Będzie reorganizacja Kolegium Polskiego w Rzymie

KAI |

publikacja 07.06.2017 14:31

Decyzję o reorganizacji Kolegium Polskiego w Rzymie podjęli biskupi podczas 376. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Kolegium jest jedną z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.

Będzie reorganizacja Kolegium Polskiego w Rzymie HENRYK PRZONDZIONO /foto gość Brama Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie

Jak podkreśla w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, decyzja o zmianach w funkcjonowaniu placówki spowodowana jest zmniejszającą się liczbą księży, a także większą liczbą uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce, na których studiowanie jest tańsze, a także bardziej osadzone w kontekście polskim.

W Rzymie funkcjonowały dotąd dwa tego typu obiekty: Polski Papieski Instytut Kościelny przy Via Pietro Cavallini oraz Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie. Łącznie mieściły 200 studentów. Jednak w ostatnich latach miejsca wypełnione nie były nawet w połowie.

Jak podkreśla metropolita warszawski, reorganizacja kolegium nie spowoduje zamknięcia placówki. – Pamiętamy, że to właśnie tam papież Jan Paweł II mieszkał jako Karol Wojtyła i stąd wyjeżdżał na konklawe. Jest to historyczny dom i na pewno pozostanie w ciągłości tradycji kolegium - wskazał kard. Nycz.

Purpurat zwrócił uwagę, że obiekt będzie w przyszłości pełnić najprawdopodobniej funkcję domu pielgrzyma. Obecnie trwa opracowywanie nowego projektu. Szukane są również osoby, które pomogą przeprowadzić reformę. Zdaniem kard. Nycza reorganizacja kolegium może potrwać nawet około rok.

Papieskie Kolegium Polskie zostało erygowane 9 marca 1866 r. dekretem papieża Piusa IX. Obecnie w kolegium mieszka 26 kapłanów z polskich diecezji, którzy studiują na rzymskich uczelniach oraz ośmioosobowa wspólnota, opiekująca się domem.