Niezwykłe misterium u salezjanów

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 09.04.2017 23:24

"Wierni do końca. Misterium Męki Pańskiej z bł. Piątką Poznańską" - to tytuł przedstawienia, które w Niedzielę Palmową mieszkańcy Piły mogli zobaczyć w sali kina "Iskra".

Niezwykłe misterium u salezjanów Archiwum salezjanów w Pile Misterium przygotowane przez pilskich salezjanów.

Premiera odbyła się już 2 kwietnia. Misterium przygotowały pilskie Oratoria Salezjańskie.

Zaprezentowane przedstawienie to poruszającą podróż w czasie, pozwalające na nowo odkryć bogactwo Misterium Paschalnego Chrystusa oraz zaprzyjaźnić się z błogosławionymi wychowankami Oratorium przy ul. Wronieckiej w Poznaniu, czyli z tzw. Piątką Poznańską.

Byli to młodzi ludzie, wychowankowie Oratorium Salezjańskiego w Poznaniu, którzy w 1940 roku zostali aresztowani przez gestapo i oskarżeni o działalność na szkodę Trzeciej Rzeszy. Zostali straceni przez zgilotynowanie 24 sierpnia w Dreźnie. Papież Jan Paweł II beatyfikował ich 13 czerwca 1999 roku w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Scenariusz przestawienia napisany przez Marcina Kobierskiego połączył motywy Męki Pańskiej z historią męczeństwa wielkopolskiej młodzieży, ukazując moc zwycięstwa Zmartwychwstałego. Interpretacja tej sztuki przez dzisiejszych animatorów z Piły, którzy są niejako kontynuatorami dzieła i duchowości Piątki Poznańskiej, dodała spektaklowi wyjątkowej wartości.

Aktorzy przygotowali się do odegrania swoich ról pod okiem zespołu reżyserskiego w składzie: s. Anna Miecińska FMA, ks. Piotr Pączkowski SDB i ks. Szymon Kasprzak SDB.

Scenografię wykonała Wspólnota "Nikodem", przygotowanie kostiumów wspomogła s. Maria Bihun FMA, dźwiękiem i światłami zajęli się dk. Przemysław Malinowski SDB, Oskar Żerkowski, Agata Włodarczyk i Marta Skrzypczak.

Sala kina "Iskra" została udostępniona dzięki decyzji Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego oraz dyrektora Stanisława Ciołka.

Przedstawienia odbędą się jeszcze:

  • 10 kwietnia - godz. 20. - Ośrodek salezjański w Trzcińcu k. Czaplinka
  • 11 kwietnia - godz. 17 - Wałeckie Centrum Kultury
  • 12 kwietnia - godz. 19.30 -  Piła, Kino "Iskra"
  • 17 kwietnia - godz. 19.30 -  Piła, Kino "Iskra"

Wejściówki na pilskie przedstawienia można rezerwować pod numerami telefonu: 881912475 (ks. Szymon) oraz 512354422 (ks. Piotr).

Informację nadesłał: ks. Szymon Kasprzak