Życie owocujące

Joanna M. Kociszewska

publikacja 10.03.2017 06:00

Tak różne kierunki działań, różne przestrzenie życia, różne drogi - a jednak gdzieś u źródła pojawia się ten sam niepozorny mnich... Kim był?

Życie owocujące www.znak.com.pl Joanna Petry Mroczkowska: "Bóg, islam i ojczyzna"

Nakładem wydawnictwa "Znak" ukazała się niedawno historia życia bł. Karola de Foucauld "Bóg, islam i ojczyzna". Wcześnie osierocone dziecko, niesforny uczeń, w młodości utracjusz, ale i żołnierz, podróżnik i badacz, człowiek, który wiarę zgubił, by odnaleźć ją m.in. dzięki spotkaniu z muzułmanami, później dopiero świadectwu chrześcijan. Mnich trapista, pustelnik, misjonarz, zamordowany już ponad 100 lat temu...

Jego życie zaczęło wydawać owoce po jego śmierci. O tym, że z jego duchowości wyrosły wspólnoty Małych Sióstr i Małych Braci Jezusa wiedzą chyba wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, że był inspiracją także dla Josemarii Escrivy de Balaguer (Opus Dei), Kiko Arguello (neokatechumenat), Pierre'a-Marie Delfieux (Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie), Chiary Lubich (Focolare) i Louisa Massignona, którego ideałami przejęła się Wspólnota Świętego Idziego. A to przecież tylko wycinek...

Tak różne kierunki działań, różne przestrzenie życia, różne drogi - a jednak gdzieś u źródła pojawia się ten sam niepozorny mnich... Kim był?

Joanna Petry Mroczkowska nie nudzi i nie uprawia hagiografii. Karol de Foucauld jest człowiekiem prawdziwym. Człowiekiem zdolnym inspirować także dzisiaj. Także za pośrednictwem tej książki.

Joanna Petry Mroczkowska: "Bóg, islam i ojczyzna". Wydawnictwo ZNAK.

 

Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W którym roku i w jakim mieście narodziły się Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie?

Odpowiedź: Paryż, 1975 r.