Kościół apeluje o walkę z handlem ludźmi

RADIO WATYKAŃSKIE |

dodane 30.12.2016 23:45

Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi będzie obchodzony 8 lutego.

Kościół apeluje o walkę z handlem ludźmi Roman Koszowski /Foto Gość Ofiarą handlu ludźmi pada wiele dzieci oraz imigrantów

Należy opracować ogólnokrajowy program walki z handlem ludźmi – takie wezwanie kieruje do rządu Francji bp Jacques Blaquart. Przewodniczący Rady na rzecz Solidarności przy francuskim episkopacie podkreśla, że problem ten ma charakter globalny, a przeciwdziałanie mu wykracza poza odpowiedzialność pojedynczych państw. Powyższy apel znajduje się w komunikacie wydanym przez biskupa Orleanu przed Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, który będzie obchodzony 8 lutego. 

Bp Blaquart zauważa, że handel ludźmi często uważa się za zjawisko minione, ewentualnie ograniczone do odległych krajów na innych kontynentach. Jednak także dziś jego ofiarą pada wiele dzieci oraz imigrantów. Nie zniknęły bowiem przyczyny problemu, takie jak kryzysy, konflikty, klęski żywiołowe czy właśnie wędrówki ludności.

Francuski hierarcha przypomina, że w walkę z handlem ludźmi angażuje się na różnych szczeblach wiele organizacji chrześcijańskich. Towarzyszą one jego ofiarom, chronią osoby zagrożone, szkolą odpowiedni personel, budują świadomość społeczną. Dzieci, zwłaszcza imigrantów i uchodźców, „należy chronić przed tego rodzaju przestępczością” – wskazuje bp Blaquart, a potrzeba do tego, jego zdaniem, „prawdziwej polityki publicznej” i „konkretnych działań socjalnych”. Wśród tych ostatnich wymienia on zapewnienie najmłodszym „dachu nad głową, jedzenia, opieki zdrowotnej, edukacji i kształcenia zawodowego, a także pomocy prawnej”. Wskazuje też na konieczność „przyznania statusu ofiar tym nieletnim, którzy padli ofiarą handlu ludźmi”.

Tagi:
KOŚCIÓŁ,