Ks. Dariusz Kowalczyk prezesem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.10.2016 10:30

Podczas 374. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski podjęto decyzję o wyborze ks. Dariusza Kowalczyka na stanowisko prezesa Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Z funkcji prezesa ustąpił ks. Jan Drob z archidiecezji katowickiej.

Ks. Dariusz Kowalczyk w biurze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Warszawie ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Ks. Dariusz Kowalczyk w biurze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Warszawie

Ks. Dariusz Kowalczyk pochodzi z podradomskich Parznic (parafia Kowala). Po ukończeniu szkoły podstawowej w Parznicach i Mazowszanach kontynuował naukę w LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. 2 lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Brata Alberta w Radomiu (os. Prędocinek). Następnie bp Edward Materski skierował go na studia specjalistyczne z katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Po powrocie do diecezji podjął zajęcia z alumnami w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Był diecezjalnym asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i duszpasterzem akademickim. Od grudnia 2004 r. pracuje w Warszawie w centrum Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, kontynuując zajęcia w radomskim seminarium.

- Młodzież i praca z młodzieżą zawsze były mi bliskie, a tego uczyli mnie i pokazywali moi duszpasterze z rodzinnej parafii - mówi ks. Kowalczyk.

Przed nim zadanie poprowadzenia Fundacji, która otacza opieką 2300 uczniów i studentów rozsianych po całej Polsce.

- Ta opieka to nie tylko pozyskiwanie funduszy na stypendia, co jest oczywiście bardzo ważne, ale też formacja naszych stypendystów. Każdego roku organizujemy dla nich 3 obozy wakacyjne - dla studentów, dla uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz dla tych, którzy rozpoczynają studia. Organizujemy spotkania formacyjne dla studentów w 22 miastach. Jest więc sporo wyjazdów, spotkań itp. No i do tego pełna sprawozdawczość i duże imprezy, jak np. doroczna Gala Totusów i oczywiście Dzień Papieski - wylicza ks. Dariusz.

Zastępcami nowego przewodniczącego zostali ks. Paweł Walkiewicz i Marek Zdrojewski.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla ojca świętego Jana Pawła II za jego posługę na rzecz Kościoła i ojczyzny. Stypendia, które funduje dla ubogiej, ale zdolnej młodzieży, są "żywym pomnikiem" św. Jana Pawła II.