Nowy prymas Ameryki

KAI |

publikacja 04.07.2016 13:44

Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa metropolitę Santo Domingo w Dominikanie. Został nim 64-letni bp Francisco Ozoria Acosta, dotychczasowy ordynariusz sąsiedniej diecezji San Pedro de Macorís.

Nowy prymas Ameryki Soman / CC-SA 3.0 Santo Domingo

Dotychczasowy metropolita, kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez, który 31 października br. skończy 80 lat, przeszedł na emeryturę po 35 latach kierowania stołeczną archidiecezją.

Zgodnie z bullą papieża Piusa VII „Divinis praeceptis” z 28 listopada 1816 r. każdorazowy arcybiskup Santo Domingo nosi tytuł prymasa Ameryki. Ma to związek z tym, że to właśnie Santo Domingo stało się siedzibą pierwszej metropolii (prowincji kościelnej) w tej części świata. Było to w 1546 r.

Francisco Ozoria Acosta urodził się 10 października 1951 r. w miejscowości Nagua. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1978 r., był m.in. dyrektorem dzieła powołaniowego w swej rodzinnej diecezji San Francisco de Macorís, wicerektorem niższego seminarium duchownego w diecezji La Vega, wikariuszem biskupim ds. duszpasterstwa i proboszczem kilku parafii.

W 1988 r. został wysłany na studia do Rzymu, gdzie po dwóch latach uzyskał licencjat z teologii pastoralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Po powrocie do Dominikany wykładał w seminarium duchownym w Santo Domingo, był też proboszczem trzech parafii.

W 1997 r. został mianowany pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji San Pedro de Macorís. W łonie Dominikańskiej Konferencji Biskupiej kierował komisjami: ds. świeckich, ds. migrantów, ds. duszpasterstwa Haitańczyków i ds. duszpasterstwa chorych i służby zdrowia.