Patriarcha cudem uniknął śmierci w zamachu

KAI |

publikacja 20.06.2016 15:39

Patriarcha Kościoła syryjsko-prawosławnego Mar Ignatius Aphrem II cudem uniknął śmierci w zamachu.

Patriarcha cudem uniknął śmierci w zamachu Stalinsunnykvj / CC-SA 3.0 Patriarcha Ignatius Aphrem II (pośrodku) w towarzystwie papieża Fraciszka (z prawej) i katolikosa Syriackiego Kościoła Prawosławnego Baseliosa Thomasa I

 Jak donosi misyjna agencja "Asianews" podczas uroczystości 19 czerwca w północno-syryjskim Qamischli samobójca wysadził się w powietrze. W wyniku zamachu zginęło trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, którzy zabronili zamachowcowi wejścia do kościoła, w którym patriarcha i setki osób brało udział w nabożeństwie upamiętniającym syryjskich i ormiańskich chrześcijan zamordowanych w czasie I wojny światowej na rozkaz turecki.

Jak na razie nie ma żadnych informacji o sprawcy i okolicznościach zamachu. Światowa Rada Indyjskich Chrześcijan, do której należy również Kościół syryjsko-prawosławny, napisała, że zamach był brutalnym atakiem islamskich ekstremistów. 

Jej zdaniem siejący śmierć islamski terroryzm rozprzestrzenia się na Bliskim Wschodzie, Azji i Afryce nie napotykając większego oporu ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych. "Zamiast walczyć z potworem uprawia ona gierki polityczne" - uważa Światowa Rada Indyjskich Chrześcijan.