Pierwsze wspomnienie misjonarzy-męczenników

jms

publikacja 02.06.2016 20:50

7 czerwca po raz pierwszy w Kościele będzie obchodzone wspomnienie liturgiczne Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Na ołtarze polscy franciszkanie zostali wyniesieni pół roku temu w Peru.

Pierwsze wspomnienie misjonarzy-męczenników

7 czerwca to dzień ich święceń. 30 lat temu w kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu o. Zbigniew przyjął święcenia prezbiteratu, a o. Michał – diakonatu. Uroczystość połączona była z obchodami 750-lecia przybycia franciszkanów do Polski, do Wrocławia.

Ranga celebracji to memoria ad libitum (wspomnienie dowolne). W miejscu ich śmierci i pochówku (Pariacoto w Peru) będzie obchodzone jako memoria (wspomnienie obowiązkowe). Jedynie w kościołach pod ich wezwaniem (za wyraźną zgodą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) celebracja może mieć rangę festum (święta) – poinformował o. Angelo Paleri, postulator generalny franciszkanów.

Kult pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników bardzo szybko się rozwija. Już teraz ich relikwie (pierwszego stopnia) znajdują się w 85 świątyniach w kraju i za granicą, a o obrazki z relikwiami (drugiego stopnia) poprosiło ponad 106 tys. osób na świecie.

„Od dwóch miesięcy mamy też różańce z relikwiami. Ponad 8 tys. osób już je nabyło” – mówi nam br. Jan Hruszowiec, odpowiedzialny w krakowskiej prowincji franciszkanów za rozprowadzanie relikwii.

O. Michał Tomaszek (l. 31) i o. Zbigniew Strzałkowski (l. 33) ponieśli śmierć męczeńską z rąk komunistycznych terrorystów 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.

TAGI: