Kampania na rzecz pomocy Ameryce Łacińskiej

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 04.01.2016 23:00

„Dzielić się wiarą” to hasło tegorocznej kolekty organizowanej przez episkopat USA na rzecz pomocy Kościołowi w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Rozpoczęta już kampania zakończy się w dniach 23 i 24 stycznia zbiórką funduszy. W tym roku odbywa się ona już po raz 50.

„Kościół w tym regionie świata stoi w obliczu wielu wyzwań, takich jak niewystarczająca ilość środków na pomoc duchową wiernym, brak kapłanów czy izolacja wielu wspólnot” – pisze w specjalnym komunikacie bp Eusebio Elizondo Almaguer MSpS.

Jak podkreślił przewodniczący podkomisji episkopatu, która pilotuje tę akcję, konieczne jest udzielenie niezbędnego wsparcia dziełu ewangelizacji w Ameryce Łacińskiej. Bp Elizondo przypomina liczne wspaniałe owoce zbiórek, które udało się zrealizować w ciągu minionego półwiecza. Dotyczą one dziesiątków Kościołów lokalnych.

Inicjatywa cieszy się pełnym poparciem Papieża Franciszka. Już w październiku skierował on do episkopatu USA specjalny list w tej sprawie. Wyrażając w nim wdzięczność za otwarcie północnoamerykańskiego Kościoła na Amerykę Łacińską, określił to jako „znak wspólnoty i solidarności” oraz „cenne narzędzie dla wspomożenia duchowego i materialnego”. „Jestem przekonany, że przy wsparciu Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych i wielu innych osób zbiórka będzie nadal przynosić obfite owoce w życiu duchowym latynoamerykańskiego Kościoła i dawaniu przezeń ewangelicznego świadectwa” – napisał Ojciec Święty.