"W służbie wychowaniu i rodzinie"

KAI |

publikacja 13.11.2015 19:08

Na Jasnej Górze trwa 26. Forum Szkół Katolickich.

"W służbie wychowaniu i rodzinie" Roman Koszowski /Foto Gość W Forum bierze udział ok. tysiąca osób z całej Polski

Nad tym czym jest wychowanie, jak wychowywać do służby życiu, do wspólnoty i czy możliwa jest neutralność światopoglądowa w wychowaniu zastanawiają się na Jasnej Górze uczestnicy 26. Forum Szkól Katolickich. W trzydniowym spotkaniu udział bierze ok. tysiąca osób.

Forum przebiega pod hasłem: „W służbie wychowaniu i rodzinie”. Tegoroczne hasło nawiązuje do słów św. Jana Pawła II: „Rodzina bowiem znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, wszystkich społeczności i społeczeństw”. - Temat wychowania został podjęty z kilku powodów – wyjaśnił ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

– To w nawiązaniu do niedawno zakończonego synodu biskupów o rodzinie a także dlatego, że szkolnictwo katolickie zawsze jest w służbie rodzinie – powiedział ks. Latawiec. Salezjanin podkreślił, że najważniejszym przesłaniem szkolnictwa katolickiego jest przekaz, że nie tylko „uczymy, kształcimy intelekt, ale przede wszystkim wychowujemy. Chcemy uświadomić całemu środowisku szkolnemu, a zwłaszcza nauczycielom, że to co robią to jest służba wychowaniu i służba rodzinie. To jest nasza misja, którą chcemy pokazać”.

Zaproszony na Forum abp Henryk Hoser, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przypomniał, że służba życiu nie ogranicza się jedynie do życia biologicznego, ale jest to także kształtowanie człowieczeństwa.

-Wychowanie jest dziś niezwykle ważnym i aktualnym tematem, ponieważ żyjemy w epoce ogromnego zamieszania i chaosu – uważa biskup warszawsko – praski. „Nie można rozpoznać ani celów ani środków prowadzących do tego celu, jakim jest wychowanie do wartości. Brak tego celu wynika z braku wartości, niejednoznaczności określenia tego, dlaczego i po co warto żyć”, powiedział arcybiskup.

Abp Hoser podkreślił, że szkoła musi odkryć na nowo, że jej zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale i wychowanie. -W rozeznaniu wartości powinien pomagać Kościół. Parafia jest tym środowiskiem, które musi być włączone w dzieło wychowania – uważa duchowny. Dodaje, że jeśli rodzina i szkoła nie mówią jednym językiem, to niszczą wychowanie. - Dobre wychowanie to takie, gdzie rodzina, szkoła, Kościół mówią jednym językiem – podkreślił abp Hoser.

Zapytany o to czy w wychowaniu możliwa jest neutralność światopoglądowa arcybiskup zaznaczył, że tak pod warunkiem, że „dostrzega się wartości ogólnoludzkie”. - Kwestia wyboru wiary, religii czy wyznania jest kwestią wyboru człowieka i nie można nikogo do niczego zmuszać, ale to co łączy to wartości ogólnoludzkie wynikające z faktu, z opisu istoty życia ludzkiego. Neutralność polega na tym, że jest zgoda co do wartości ogólnoludzkich – powiedział abp Hoser.

Podczas spotkania dyrektorów i nauczycieli nie zabraknie tematów związanych z obecną sytuacją w Polsce. Np. jak wychować do małżeństwa i rodziny, do dojrzałego chrześcijaństwa, do odczytania powołania czy o tym jak być wychowawcą dzisiaj. Nie zbraknie tematów związanych z obecną sytuacją w Polsce, o zmianach ideologicznych w polityce państwa, czy o etapach odbudowy cywilizacji życia w naszym kraju.

Forum rozpoczęła konferencja dyrektorów szkół katolickich. Podczas tego spotkania zaprezentowany został m.in. suplement programu nauczania historii mający pogłębić wśród uczniów znajomość dziejów ojczystych. - To program wychowania chrześcijanina i patrioty. On ma zmierzać do tego, że mamy wychować elitę ludzi, którzy kochają Ojczyznę i znają jej historię –poinformowała s. Maksymiliana Wojnar, współorganizatorka spotkania. Przedstawicielka Rady Szkół Katolickich powiedziała, że pojawiła się propozycja wyboru 35 punktów z historii Polski, które mają być podejmowane w nauczaniu od klasy czwartej szkoły podstawowej, kiedy nauka historii się rozpoczyna, aż do klasy maturalnej. W tym temacie mają pojawić się materiały publicystyczne czy suplementy dla nauczycieli.

Szkół katolickich w Polsce wciąż przybywa. Jest ich już ponad sześćset.

Forum potrwa do soboty, 14 listopada. Jutro dzień rozpocznie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Podczas Eucharystii zostanie złożony Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej. Od 9.30 do 13.00 będą trwały wykłady i konferencje, które zakończą tegoroczne Forum.