Patriarchat moskiewski w sprawie migracji

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 22.09.2015 23:15

W związku z kryzysem wywołanym masową migracją ludów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy stanowisko patriarchatu moskiewskiego przedstawił przewodniczący jego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem ks. Wsiewołod Czaplin.

Syryjscy uchodźcy Freedom House / CC 2.0 Syryjscy uchodźcy

Stwierdził on, że wierność tradycyjnym wartościom jest najlepszym środkiem obronnym przeciwko wpływom „pseudoislamskich ekstremistów”.

Ks. Czaplin powiedział, że zsekularyzowane społeczeństwo nie poradzi sobie z fanatyzmem i ekstremizmem religijnym napływającym obecnie do Europy. Społeczeństwo oparte na świeckich ideałach zawsze stoi na przegranej pozycji w zderzeniu z pseudoreligijnym ekstremizmem, nawet jeżeli przez jakiś czas, nie dłuższy jego zdaniem niż 20-30 lat, będzie przeciwstawiać się siłą i pieniędzmi.

Oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego podkreślił, że bezideowość zawsze ulegnie ideom, a brak wiary – wierze. Jako przykład podał historię Związku Sowieckiego, w którym panowały „twarda ekonomia, silna władza i stosowano nieludzkie represje, a mimo tego wszystko to upadło, ponieważ brakowało wiary”. Tak też, jego zdaniem, zsekularyzowane społeczeństwo upadnie pod naciskiem sił społeczno-religijnych.

Zdaniem ks. Czaplina chrześcijaństwo – w Rosji prawosławie – oraz islam proponują sposób życia zgodny z wartościami, obejmujący ekonomię, ustrój społeczny, kulturę, edukację. Przywiązanie do tradycyjnych wartości może stać się jedyną skuteczną alternatywą dla sekularyzacji i pseudoislamskiego ekstremizmu.