Rezurekcja w Kalwarii Zebrzydowskiej

KAI |

publikacja 05.04.2015 10:44

Barwna procesja rezurekcyjna z udziałem rzeszy pielgrzymów i przy akompaniamencie orkiestr, przeszła 5 kwietnia w Niedzielę Zmartwychwstania w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mszy św. rezurekcyjnej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń.

Rezurekcja w Kalwarii Zebrzydowskiej Marek Piekara /Foto Gość Kalwaria Zebrzydowska

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o świcie na górze Ukrzyżowania przy kaplicy „Grobu Pańskiego”. Po trzykrotnym okrążeniu kościoła Ukrzyżowania, procesja udała się do bazyliki, gdzie została odprawiona Msza święta rezurekcyjna pod przewodnictwem biskupa Szkodonia. Hierarcha ten, znany ze swego umiłowania kalwaryjskiego sanktuarium, w Wielki Piątek przewodniczył uroczystej liturgii na wzgórzu Ukrzyżowania.

Po zakończonych uroczystościach wielkopiątkowych wielu pielgrzymów modliło się przy „Grobie Pańskim”. W Wielką Sobotę za ołtarzem głównym święcono pokarmy na stół wielkanocny. Wieczorem na Placu Rajskim przed bazyliką rozpoczęła się liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył dawny kustosz sanktuarium bp Damian Muskus, sufragan archidiecezji krakowskiej. Sprawowano liturgię ognia, słowa i wody. Wigilia Paschalna zakończyła się Eucharystią.

Według wstępnych szacunków, w tegorocznych wielkotygodniowych uroczystościach, począwszy od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiego Piątku, mogło wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Mimo zimowej aury w Wielki Piątek w sanktuarium pojawiły się dziesiątki tysięcy pątników z Polski i zagranicy, którzy podążali w modlitewnym skupieniu za aktorami odtwarzającymi kolejne sceny misterium Męki Pańskiej.

Kalwaryjskie Misteria Wielkotygodniowe odprawiane są od prawie 400 lat. Były one odtwarzane jako widowiska i sztuki teatralne o tematyce religijnej od pierwszych lat obecności bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli od 1602 r.

Misteria kalwaryjskie, jak podkreślają zakonnicy z sanktuarium, mają charakter liturgiczny. Pielgrzymi, którzy tu przychodzą, podążają śladami Jezusa Chrystusa, którego odtwarza bernardyński kleryk, cały czas, modląc się i śpiewając pieśni kalwaryjskie oraz wsłuchując się w kazania. 

Obchody pasyjne w Kalwarii odprawiane były na początku tylko w Wielki Piątek. Stopniowo zaczęto wprowadzać kolejne ewangeliczne postaci dramatu liturgicznego. Z końcem XVII wieku uroczystości odbywały się już w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Po pierwszym rozbiorze Polski kalwaryjskie obrzędy mocno zredukowano, ograniczając się jedynie do procesji z kazaniami przy poszczególnych stacjach.

Po drugiej wojnie światowej, gdy liczba kalwaryjskich pątników nieustannie malała, o. Augustyn Chadam OFM rozpoczął odnawianie obrzędu. W 1947 roku w Niedzielę Palmową urządzono "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy" na osiołku, który do dziś inauguruje Misteria Wielkotygodniowe.

W grudniu 1999 r. klasztor i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został w środę wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Na listę trafiło 300 hektarów naturalnego parku znajduje się ok. 7 kilometrów dróżek wraz ze stacjami. Na kalwaryjskie dróżki składa się 41 obiektów sakralnych.