Prawosławne ostatki

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 17.02.2015 23:15

Według liturgicznego kalendarza rosyjskiego prawosławia od poniedziałku trwa maslenica, zwana inaczej tygodniem serowym. Poprzedza ona okres Wielkiego Postu, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

Prawosławne ostatki jessicafm / CC 2.0 Już tydzień przed nadejściem Wielkiego Postu nie powinno się jadać mięsa, ale można spożywać np. masło - stąd nazwa „Maslenica”

Tradycja obchodów maslenicy w rosyjskim społeczeństwie utraciła wiele ze znaczenia jako doświadczenie religijne. Związana jest z obyczajami przygotowywania potraw i zabaw ludowych.

Prawosławne przeżywanie tego okresu bezpośredniego przygotowania do Wielkiego Postu wypełnione jest radością przejścia poprzez praktyki pokutne do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie maslenicy prawo kościelne zaleca powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych, ale dopuszcza potrawy mleczne, w tym ser i masło zakazane w okresie Wielkiego Postu.

Ostatni dzień maslenicy to najbliższa Niedziela Przebaczenia, w którą zgodnie z kanonami należy pojednać się z wrogami i prosić o przebaczenie tych, wobec których zawiniliśmy, aby z czystym sercem rozpocząć okres modlitwy i pokuty w Wielkim Poście.