Nabożeństwo ekumeniczne w Moskwie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 22.01.2015 21:13

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest szczególnie wymowny we wspólnotach katolickich krajów, w których mają one charakter mniejszościowy.

Nabożeństwo ekumeniczne w Moskwie Roman Koszowski /Foto Gość Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia w Moskwie

Msze i nabożeństwa w tej intencji odprawiane są w rzymskokatolickich parafiach Rosji. Wczoraj w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie takiemu ekumenicznemu nabożeństwu przewodniczył tamtejszy ordynariusz.

Po wieczornej Mszy w intencji jedności chrześcijan abp Paolo Pezzi przewodniczył ekumenicznej liturgii Słowa, na którą przybyli też prawosławni i protestanci. Liturgię rozpoczęła pieśń wykonana przez chór jednego z wyznań protestanckich. Między czterema czytaniami biblijnymi różne zespoły wokalne wykonywały pieśni religijne, a przedstawiciele poszczególnych wspólnot wyznaniowych mówili o „pragnieniu Jezusa”, które może być zaspokojone jedynie owocami miłości i jedności wśród Jego wyznawców. Po ostatnim czytaniu z Ewangelii św. Jana o spotkaniu Chrystusa z Samarytanką abp Pezzi wygłosił homilię nawiązującą do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność: „Daj mi pić”. Podobne nabożeństwo Słowa Bożego odbędzie się w najbliższą sobotę 24 stycznia w Petersburgu.