W objęciach potoków

Ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 12.11.2014 14:55

Cerkiew św. Dymitra w Czarnej, obecnie kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ma już 250 lat.

Kościół w Czarnej (dawna cerkiew św. Dymitra) Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Kościół w Czarnej (dawna cerkiew św. Dymitra)

Świątynia została zbudowana w 1764 roku. Pierwotnie należała do wspólnoty grekokatolickiej. - Od czasu utworzenia na tych terenach parafii rzymskokatolickiej cerkiew stała się kościołem pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy - mówi ks. Franciszek Chodów, wieloletni proboszcz w Brunarach, do których należy kościół w Czarnej.

Świątynia w Czarnej urzeka swoją urodą i położeniem między dwoma potokami, które opływają kościół z dwóch stron. W środku zachwyca ikonostas. - Kościół został gruntownie odnowiony dzięki staraniu miejscowych ludzi, którzy jak tylko mogli włączali się w dzieło odnowy tej świątyni - podkreśla ks. Chodór.

- Cerkwie mają swój klimat, czuć w nich sacrum. Zauważyłem, że jak przychodzą do kościoła małe dzieci, to zachowują się, jakby ich nie było, jakby „odlatywały”. Nie rozglądają się, jakby zatapiały się w innej rzeczywistości - mówi obecny proboszcz w Brunarach ks. Józef Bąk.

Z okazji 250. rocznicy powstania cerkwi św. Dymitra w Czarnej Mszę św. w obrządku wschodnim sprawował bp Eugeniusz Popowicz z Przemyśla. Hierarcha odprawił również modlitwę za zmarłych na miejscowym cmentarzu, który znajduje się powyżej kościoła.