Dzień Papieski w Danii

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.11.2014 21:10

W Danii Kościół katolicki od 2007 r. obchodzi w Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej Dzień Papieski.

Ma on na celu wsparcie duchowe i materialne Biskupa Rzymu w jego posłudze oraz podkreślenie jedności lokalnej wspólnoty katolickiej z widzialną głową Kościoła Powszechnego.

W tym roku dzień ten miał wyjątkowo uroczysty przebieg dlatego, że przypadał w niedzielę, jak też ze względu na specjalnych gości. Rano w kopenhaskiej katedrze odbyła się Eucharystia, a wieczorem uroczyste nieszpory pod przewodnictwem bp. Czesława Kozona, z udziałem nuncjusza apostolskiego dla Krajów Nordyckich abp. Henryka Józefa Nowackiego, korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa i wiernych. Po nieszporach wierni, dyplomaci i duchowni spotkali się razem przy skromnym bufecie. Ponadto we wszystkich kościołach Danii modlono się w intencjach papieskich, a ofiary zbierane podczas Mszy tej niedzieli przeznaczono na potrzeby Papieża.

Nuncjusz apostolski w krajach nordyckich rezyduje w Sztokholmie, a swoją posługą obejmuje bardzo rozległy obszar diecezji Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii. Ogromną większość czasu spędza na wizytach od Grenlandii na zachodzie aż do granicy Finlandii z Rosją na wschodzie, a na północy przekraczając koło podbiegunowe, gdzie umacnia duchownych i wiernych w jedności z Chrystusem i jego Kościołem.