Twórczy zamęt

ks. Włodzimierz Lewandowski

Wątpliwości i pojawiające się pytania niekoniecznie muszą prowadzić poszukującego na manowce. Dzięki nim odkrywamy sens i głębię tego, co na początku wydawało się dziwactwem i czarną magią.

Twórczy zamęt

Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Stare porzekadło aż nadto dobrze sprawdza się mediach. Na całe szczęście są mechanizmy kontrolne. Najlepszymi korektorami są – jak zwykle - czytelnicy. Tak było i tym razem.

A chodziło o niedzielę 9 listopada. Jedne kalendarze liturgiczne podawały rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, inne XXXII Niedzielę Zwykłą. Druga wersja umieszczona została między innymi w naszym portalu. Skąd rozbieżności?

O pierwszeństwie obchodów decyduje specjalna tabela, zamieszczona na końcu Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego. Zgodnie z jej normami „Święta własne, a mianowicie (…) inne święta własne jakiegoś kościoła” (p. 8,e) znajdują się niżej niedziel „okresu Narodzenia Pańskiego i Okresu Zwykłego” (p.6). Sprawa zatem wydawała się oczywista.

Tymczasem odezwali się czytelnicy, sprawdzający informacje w kilku miejscach i stawiający pytanie jak wyżej. Rozdzwoniły się zatem telefony i śmigały maile. Postanowiliśmy zaczerpnąć informacji u źródła, czyli w Rzymie. Stamtąd też nadeszła odpowiedź rozwiewająca wszelkie wątpliwości. „Zgodnie ze starą tradycją liturgiczną Rzymu rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej jest obchodzona jako Święto Pańskie. Stąd w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych znajduje się wyżej niedziel okresu Narodzenia Pańskiego i Okresu Zwykłego.” Roma locuta, causa finita. Nanieśliśmy poprawki.

Warto z całego tego zamieszania wyciągnąć wnioski. Jest ich kilka.

Nie jest prawdą, jak twierdzą niektórzy, że reforma Soboru Watykańskiego zerwała ze wszystkimi starożytnymi tradycjami. Podobnie jak nie zrobił tego Sobór Trydencki, zezwalający na używanie rytów mających więcej niż dwieście lat. Jak widać w przypadku niedzielnego święta wiele starych tradycji liturgicznych zostało zachowanych. Może nawet więcej niż niejednemu się wydaje.

Dalej okazuje się, że wątpliwości i pojawiające się pytania niekoniecznie muszą prowadzić poszukującego na manowce. Znacznie częściej dzięki nim odkrywamy sens i głębię tego, co na początku wydawało się dziwactwem i czarną magią. W przypadku niedzielnego święta ważne jest dodatkowe wyjaśnienie, jakie otrzymaliśmy. Ranga i znaczenie Bazyliki Laterańskiej jako kościoła biskupa Rzymu jest dla chrześcijaństwa tak wielka, że od samego początku uznano, że rocznicę jej poświęcenia należy obchodzić jako święto Pańskie.

Wreszcie, na koniec, słowa uznania dla naszych czytelników. Ich pytania, sugestie, wątpliwości i poszukiwania są dowodem, że dla wielu z nich liturgia, zwłaszcza Eucharystyczna, jest naprawdę – jak chce soborowa Konstytucja o Liturgii – „szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” (KL 10). Dlatego cieszymy się, gdy Czytelnicy pytają, mają wątpliwości, zwracają uwagę na błędy. Korzystamy na tym wszyscy.