Największa rzeźba sakralna w Ameryce Płd.

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 15.09.2014 18:14

Grupa architektów i rzeźbiarzy pracuje w Boliwii nad przygotowaniem mierzącej 50 m figury Matki Bożej z Urkupiña.

Największa rzeźba sakralna w Ameryce Płd. Willaq / CC-SA 3.0 Boliwijskie miasto Quillacollo

Statua, której makietę zaprezentowano w Quillacollo, w centralnej części kraju, będzie najwyższą tego typu budowlą sakralną w Ameryce Południowej.

Wspomniany wizerunek Matki Bożej cieszy się w tym andyjskim państwie szczególnym kultem. Pomysłodawcą postawienia gigantycznej kopii figury z Urkupiña był boliwijski architekt Lucio Meneses. Idea zrodziła się w 2000 roku. Od tego czasu trwały rozmowy techniczne z władzami regionalnymi i kościelnymi na temat jej realizacji.

Miejsce w Quillacollo, gdzie ostatecznie ma stanąć figura, znajduje się na terenie parku krajobrazowego Serranía de Cota, znanego z odkryć archeologicznych oraz szczególnych walorów turystycznych i religijnych. Pod koniec sierpnia odbyła się tam specjalna pielgrzymka, na której zaprezentowano 2,5-metrową makietę, przeniesioną następnie na miejsce, gdzie usytuowana zostanie rzeźba oryginalna. Przy pomniku wzniesiona zostanie również kaplica. Idea postawienia monumentalnej statuy spotkała się z pełną aprobatą władz świeckich. Prezydent Evo Morales podpisał specjalny dokument popierający tę inicjatywę.