Czy potrzeba nawrócenia pastoralnego?

KAI |

publikacja 10.09.2014 12:50

Nawrócenie pastoralne to temat dorocznego spotkania plenarnego Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej działającej przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. W całej Polsce, we wszystkich diecezjach, za tzw. stałą formację duchowieństwa odpowiada w sumie ponad 40 księży – delegatów biskupich do tego zadania. Ich spotkanie odbywa się w dniach 9-10 września w Częstochowie.

Czy potrzeba nawrócenia pastoralnego? HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość Nie tylko świeccy, ale i księża potrzebują stałej formacji

- Nie ukrywamy, że inspiracją dla nas jest adhortacja papieża Franciszka oraz jego wcześniejsze prace i doświadczenia z Ameryki Łacińskiej. Chcemy to doświadczenie i przesłanie, jakie zawarł w „Evangelii gaudium”, odnieść do sytuacji i formacji kapłanów w Polsce, biorąc pod uwagę doświadczenia różnych diecezji, by rozeznawać kierunki formacji księży – podkreślił przed spotkaniem przewodniczący zarządu sekcji ks. dr Tomasz Trzaskawka.

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej (SSFK) istnieje przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski od 1999 roku. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Sekcja wydaje biuletyn pt. „Formatio Permanens”, który zawiera m. in. materiały ze spotkań i adresy kapłanów głoszących rekolekcje dla duchowieństwa. Spotkania Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa odbywają się raz w roku, na ogół w Częstochowie.